X noopte hiertoe. Maar terwijl de vroegere verzekering alleen tot brand beperkt bleek, werd nu ook het risico van inbraak verzekerd. Een definitieve regeling echter is voor deze moeilijke materie nog niet getroffen. De reorganisatie van de afdeling vroeg-historische voor werpen (vroeger de zgn. Stenenkamer), die ten vorigen jare in wording was, kreeg sindsdien haar beslag. Door de voorwerpen uit de latere Middeleeuwen en Renaissance, vrnl. bouwfragmenten en aardewerk, naar andere vertrekken over te brengen, is ruimte gewonnen in de hiervoor bestemde zaal. Een schot in het midden hiervan is weggebroken en de op stelling van 1935 (vgl. Archief 1935 p. VII) kon worden verbeterd. De expositie voor het publiek is ter wille van de duidelijkheid sober gehouden een groot aantal niet ten toon gestelde voorwerpen blijft in het magazijn voor onderzoek bewaard. Langs een wand zijn de Nehalennia-altaren ge plaatst, in het midden van de zaal middeleeuwse stenen sar- kophagen. Langs de overige drie wanden vindt de bezoeker een chronologisch overzicht van de bewoning van Zeeland van 2000 vóór tot 1200 na Chr. Dit laatste jaar is als grens genomen omdat wij voor de reconstructie der toestanden tot dien voor een zeer groot deel zijn aangewezen op de resultaten van het oudheidkundig bodemonderzoek. Daarna echter neemt het aantal beschikbare bronnen zozeer toe, dat ook in Zeeland andere methoden moeten worden toegepast en bodemonder zoek nog slechts een aanvullende functie kan vervullen. Ook dit onderdeel van ons museum heeft hierdoor aan aantrekkelijkheid gewonnen. Het stemt dan ook te meer tot voldoening dat het bezoek, na de inzinking van verleden jaar, weer een opwaartse lijn vertoont. Het aantal betalende be zoekers bedroeg 1507, waarvan niet minder dan 500 jeugdige personen, aan wie tegen verlaagd tarief toegang werd ver leend het vorige jaar bedroegen deze cijfers resp. 1078 en 221. De conservatorschappen hebben thans de vol gende bezetting Zelandia Illustrata Dr W. S. Unger.

Archief | 1952 | | pagina 14