XII nog zo sporadisch, dat zij niet tot een samenhangend beeld bijeen te voegen zijn. Iets meer is er te vinden van de be volking, die in de eeuwen rond het begin onzer jaartelling leefde op de oppervlakte van de veenlaag, die op vele plaatsen direct onder de Zeeuwse klei ligt. Ook in de duinen van Haamstede zijn overblijfselen dezer bevolking gevonden. Deze mensen waren hier nog gevestigd, toen producten van Ro meinse industrie hier voor het eerst werden ingevoerd. De bodemkundigen zien aanwijzingen, dat een overstroming (de zgn. eerste Duinkerkse transgressie) de bewoonbaarheid plaatselijk onderbroken heeft, nog voordat in de tijd van de Nehalennia-tempel, omtrent 200 na Chr., de Romeinse invloed het cultuurbeeld in onze provincie overheerste. Daarna maakten overstromingen bijna geheel Zeeland on bewoonbaar. Op een eiland, Walacra of Walicrum geheten (waarvan de bewoonde oppervlakte veel kleiner was dan die van het tegenwoordige Walcheren), woonde tussen 500 en 800 een bevolking, die blijkens de gevonden munten handels betrekkingen had met verschillende delen van Europa. x) Hun begraafplaatsen leverden vele vondsten op. Wij lezen in kro nieken van Noormannenraids naar dit eiland, maar enig spoor van langdurig verblijf dezer lieden is nergens in Zeeland gevonden. De zeespiegel daalde wederom een weinig ten opzichte van het land en de begaanbare oppervlakte in Zeeland nam weer toe. Tussen 900 en 1200 werd in heel Zeeland veeteelt uit geoefend en vermoedelijk tevens landbouw". Tenslotte doet de conservator enige mededelingen over de ruil en de afgraving van onze vliedberg bij Buttinge, waarover hiervoor al uitvoeriger is gesproken. De conservator der Zeeuwse klederdrachten deelt het volgende mede 1Er worde op gewezen dat hoogstwaarschijnlijk deze betrekkingen passief zullen zijn geweest. Deze handelsplaats zou dan in het Europese economische bestel dier dagen een plaats hebben ingenomen, te vergelijken met die van Brugge een half millennium later (N. v. d. R.).

Archief | 1952 | | pagina 16