XVIII man, geboren te Hoedekenskerke en in 1945 in een Duits concentratiekamp overleden, bij zijn leven de wens had uit gesproken dat na het overlijden zijner echtgenote-vrucht gebruikster de daarvoor in aanmerking komende stukken uit zijn boedel voor het Zeeuwsch Genootschap zouden worden bestemd. Daar de vruchtgebruikster was overleden, kon de keus worden gemaakt. In Juni bezocht ik het sterfhuis en wees daar die goederen aan, die voor onze verzamelingen te stade kwamen. Verkregen werden daardoor een dubbelgebogen Louis XV kabinet van wortelnotenhout, een empire boeken kastje, twee oude dekenkisten, een theestoof met toebehoren, een 17e eeuwse flespoottafel, vijf stoelen van mahoniehout en een van iepenhout uit het begin der 19e eeuw, een staartklok met maan en datum en kwartslag, een aantal voorwerpen voor de afdeling folklore, een 17e eeuwse ijzeren beschilderde geldkist, 8 koperen kandelaars uit de 17e en 18e eeuw en een tinnen brandewijnkommetje. Zij zijn alle uitgestald in de diverse vertrekken van ons gebouw.1) Verder een zgn. palmendoek en vier servetten met ingeweven wapen der familie Van Dishoeck en naam van A. P. van Dishoeck, proost van St. Jan te Utrecht, 1723, de laatste een welkome aanvulling van hetgeen reeds vroeger van dien aard was verworven. In ons bezit aan vluchtheuvels kwam door omstandigheden en afwijkend van de oorspronkelijke bedoeling een wijziging. Verleden jaar werd reeds mededeling gedaan van het feit dat onze vliedberg bij Buttinge, na onder leiding van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek wetenschap pelijk te zijn afgegraven, in de ruilverkaveling van Walcheren zou vallen, en dat ons in plaats daarvan een andere zou worden toegewezen. Deze wijziging kreeg haar beslag. In plaats van die onder Buttinge verkregen wij de wetenschappelijk misschien minder belangrijke, doch uit landschappelijk oogpunt aantrek- 1) De wortelnotenhouten kast op de 17e eeuwse kamer. Hierdoor was verplaatsing van het van de erven van wijlen mevr. Boogaert-Van der Swalme in bruikleen gehouden schilderij, het Munnikenhof onder Grijps- kerke voorstellend, noodzakelijk. Het grote stuk werd nu gehangen in het trappenhuis, waar het veel beter tot zijn recht komt.

Archief | 1952 | | pagina 22