XXI Niet-Europese mollusca de heer L. de Priester. Zeeuws Herbarium vacature. De conservator der Zelandia Illustrata was nog niet in de gelegenheid de beschrijving der portretten te ver volgen. De aanwinsten waren talrijk en niet onbelangrijk. Aangekocht werden een aantal kaarten en plattegronden uit de verzameling-Poley, w.o. paskaart van Zeeland door Lucas Jansz. Waghenaer, 1583, en een paar historieprenten over de gebeurtenissen in 1809 en 1830. Van de heer P. Jasperse te St-Maartensdijk werd door ruil een aantal tekeningen van oude gebouwen en grafzerken te Tolen verkregen, afkomstig uit de collectie-Hollestelle. De conservator van de afdeling der V roeg-histori- sche voorwerpen bericht Opschriften en beelden, betrekking hebbende op de godin Nehalennia, zijn nergens anders dan op Walcheren en te Keulen gevonden. De betrekkingen tussen deze beide plaatsen, waarop ik in deze verslagen reeds eerder de aandacht ves tigde, zijn thans wederom in studie bij prof. dr Fremersdorf, directeur van het Römisch-Germanisches Museum te Keulen. Deze schrijver (1950, Jahrbuch d. Köln. Geschichtver- 25, p. 43) rekent Nehalennia tot de Germaanse godenwereld, niet tot de Keltische, zulks in tegenstelling tot de opvatting, die in de laatste jaren door Braat en door Hardenberg ver dedigd is. Dank zij de welwillende medewerking van de directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is het oudste in Zeeland gevonden artefact, nl. een geslepen vuurstenen bijl uit Terneuzen, thans als afgietsel uitgestald. De conservator publiceerde dit voorwerp en enige losse vondsten van brons cultuur in Beaufortia (Amsterdam) nr 9 en in Zeeuws Tijd schrift 2, p. 7984. Dr P. La Baume, te Schleswig, publiceerde enkele in die streek gevonden gelijkarmige fibulae en trok daarbij een ver gelijking met de zoveel talrijker Domburgse vondsten. Met

Archief | 1952 | | pagina 25