XXIII 1 gouden horlogeketting 1 zilveren horlogeketting (Walcheren); 1 paar zilveren manchetknopen benevens losse bloedkoralen, granaten en rouwkralen, beho rende bij de hiervoor genoemde gouden sloten. De kralen bevinden zich in minder goede conditie en zijn blijkbaar door zeewater aangetast, hetgeen eveneens geldt voor sommige zilveren voorwerpen, waardoor deze sterk zijn geoxydeerd. Een vijfrangsbloedkoralen collier met een gouden slot en een gouden zeug, zoals deze omstreeks 1900 door sommige notabele Nieuwlandse en Zuidbevelandse vrouwen werden gedragen, werd aangekocht. Een paar zgn. gouden waaiers, behorende bij Domburgse en Westkapelse strikken, en een zilveren knip met kralen tas werden eveneens door aankoop verkregen." De conservator van het Munt- en penningkabi net, door ambtelijke verhuizingszorgen gebonden, kon voor de verzameling weinig doen. Van bijzondere aanwinsten wordt geen melding gemaakt. De conservator van het Kabinet van Natuurlijke Historie bericht ,.De oestercultuur in de Ooster-Schelde heeft in de loop der jaren herhaaldelijk aanleiding gegeven de flora en fauna van dit water te onderzoeken. Overigens is de fauna van de Zeeuwse stromen nog weinig bekend. Mocht men er binnen afzienbare tijd toe overgaan zeegaten af te sluiten, dan is dit niet alleen een waterstaatkundig, maar ook een zoölogisch experiment op grote schaal. De zout- en brakwater-fauna immers is dan tot uitsterven gedoemd en wordt vervangen door een zoetwaterfauna. Nauwkeurige registrering van het geen daarbij plaats heeft, kan o.a. helpen vergelijkbare ge beurtenissen in de geologische geschiedenis te begrijpen. Uit deze en andere overwegingen is dan ook aan de afsluiting der Zuiderzee een uitvoerig onderzoek van de toenmalige

Archief | 1952 | | pagina 27