DE GRAFZERKEN IN DE MIDDELBURGSE ABDIJKERKEN EN ENKELE ANDERE DOOR Dr W. S. UNGER Toen, in 1918, mr Bloys van Treslong Prins voor zijn bekend werk Middelburg bezocht, kon hij in de Nieuwe Kerk slechts een gering aantal, in de Koorkerk ook door hem abusievelijk voor het koor der „oude Abdijkerk" gehouden - geen grafzerken door autopsie beschrijven, daar deze kerk een nieuwe vloer had gekregen, waaronder zij waren ver dwenen1). Uit een publicatie echter van Nagtglas in de Bij dragen tot de oudheidkunde en geschiedenis, inzonderheid van Zeeuwsch Vlaanderen, van 1859, verbeterd en aangevuld in De Navorscher van 1904, wist hij voor de Koorkerk 127 opschriften bekend te maken. Voor de Nieuwe Kerk was dat slechts 24 2), waarvan 14 door autopsie, 10 door zonder duidelijke vermelding der bron ontlening aan Zelandia Illustrata I p. 271273 werden vermeld. Tezamen dus 151 grafzerken, slechts een deel der vele honderden, die in de loop der eeuwen in beide kerken waren aangebracht3). De jammerlijke toestand, waarin zich beide kerken na de ramp van 17 Mei 1940 bevonden, waardoor de banken, die de zerken aan het oog onttrokken 4), verdwenen waren, bracht althans een deel van deze aan het licht. Een klein deel overi gens, want door de instorting der gewelven waren een aantal zerken ten dele. vele andere volkomen verbrijzeld. Toen met de restauratie der kerken een begin werd gemaakt en het puin enigermate was geruimd, heb ik ambtshalve de schamele resten 1) Mr P. C. Bloys van Treslong Prins, Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Zeeland (Utrecht, 1919) p. 155 vlg„ p. 172 vlg.) 2) Een daarvan, die van burgemeester Jacob Symons sone Magnus en familie, die in 1585 uit de kort daarvoor afgebroken Westmonsterkerk hierheen was overgebracht, is in 1920 in de Koorkerk opgesteld tegen de noordmuur. 3) De plattegrond der Koorkerk (zie Linger, Catalogus van den histo- risch-topografischen atlas van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen II no. 567) vermeldt als hoogste nummer 412, maar dat is geen aaneengesloten reeksdat van de bovengenoemde beschrijving van de zerken der Nieuwe Kerk 182. 4) Overigens niet alleen de banken. Herinnerd worde aan het merk waardige besluit van Wet en Raad van 22 Mei 1606. overgeleverd in de index op deze resolutiën (R.A. in Zeeland): er zal een onderzoek worden gedaan naar de grote grafzerken in de kerken, waardoor zelfs de graven van anderen worden bedekt.

Archief | 1952 | | pagina 71