30 bestudeerd. Daaronder bleek merkwaardigerwijze een aantal zerken te zijn, die aan mr Prins en zijn bronnen onbekend waren gebleven, nl. 28 in de Nieuwe Kerk en 14 in de Koor kerk. Helaas was het mij toen niet mogelijk, tengevolge van de rampzalige staat waarin de meesten hunner verkeerden, de opschriften volledig op te nemen slechts t.a.v. 8 is dit ge schied van de 34 overige noteerde ik slechts de naam der begravenen, soms ook het jaar van overlijden5). Van een aantal grafstenen, waarvan de fragmenten bijeen waren ge- btacht om zo enigszins mogelijk na de voltooiing der restau ratie te worden opgesteld, scheen uitvoeriger notering tot later te mogen worden uitgesteld. IJdele hoop Wat in 1942 nog mogelijk mocht worden geacht, was door de gewijzigde om standigheden in 1952 niet meer te verwezenlijken. Een groot aantal der gebroken stenen keerde niet terug slechts 5 zerken (waarvan één onleesbaar en één nieuwe, ter herinnering aan de verlorene) liggen thans in de Nieuwe Kerk6), 28 in de Koorkerk 7waarvan één slechts een wapen ('twee gekruiste pijlen) bevat. Daardoor hebben wij hier de beschikking over 31 opschriften, waarvan 22 bij Prins zij het niet altijd even volledig en niet altijd geheel juist8) zijn vermeld, 9 inclusief de nieuwe Schorer-steen tot nu toe geheel onbe kend waren bovendien nog 8, die door mij destijds waren opgenomen, maar welke zerken niet zijn herplaatst. Enkele opschriften van nu verdwenen grafstenen, weergegeven bij Prins, konden toen worden verbeterd. Gezien de grote verliezen, die de genealogische documen- 5) Het heeft weinig of geen zin, de eerste te enumereren alleen wan neer een jaartal hen nader situeert worden zij hier vermeld. Aldus in de Nieuwe Kerk zerken van N. Forlingut, 1593 Davidt de Laet, 1600 W. Somer, 1601 Lucas van der Beecke, 1603 Martin de Lavoie, 1605 T. van Schoordenbosch, 1606 Claes van Gershoven, 1608 Jacob Campe, 1625 J. Hayman, 1629 Jan Vrint, 1652 D. de Swaef, 1654 H. Voor- damme, 1667. Uit de Koorkerk waren afkomstig zerken van de Merchant adventurer Lieburg 1627, en van mr A. Husius en vrouw, 1716. 6) Zij waren overigens behalve uiteraard de nieuwe Schorer-steen alle vóór 1940 in de Koorkerk te vinden. 7) Nl. in het westelijkste deel, dat in de Middeleeuwen middelkoor werd genoemd, later auditorium en thans in het spraakgebruik als trouw- kerk wordt aangeduid. De zerk van de familie Magnus echter (zie hier vóór n. 2) is dicht bij het koor aan de noordwand opgesteld. Vermeld worde dat ook het fraaie grafmonument der gebroeders Johan en Cornelis Evertsen, oorspronkelijk in de St-Pieterskerk, in 1818 naar de Nieuwe Kerk overgebracht, zich thans in deze zgn. trouwkerk bevindt. 8) Het mag overbodig heten er op te wijzen dat Prins' opgave der verloren zerken, hoe gebrekkig dan soms ook, voor dit doel nu a.h.w. verhoogde betekenis heeft gekregen.

Archief | 1952 | | pagina 72