41 De „unie" in waterschapszaken en de daaruit voorgekomen ordonnantie van 1575 vormen een constructieve arbeid in een tijd, dat Scherpenisse en Westkerke door dijkvallen en de inundatie van 1570 en door de daarop volgende oorlogsellende zeer zwaar werden getroffen7). BIJLAGE ORDONNANTIE VOOR DE GEMENE DIJKAGE VAN SCHERPENISSE EN WESTKERKE 1575 JULI 4. Ordonnantiën ende statuyten voor dijckgrave ende geswoo- rens van den gemeynen lande, gelegen onder de heerlicheeden ende parochiën van Scherpenisse ende Westkercke, waernae sij hen int begaen ende visiteren van den dijcken, sluysen, wegen ende watergangen van denzelven lande van nu voirtaen zullen hebben te reguleren ende te voegen, gemaect bij den gemeenen heeren ende ambochtsheeren metgaders dengeenen, representerende met henlieden de meeste innegelanden ende gegoeyden der voors. twee heerlicheeden ende parochiën, ach tervolgende der unyen ende accordt, onlancx overdragen van dat van nu voirtaen de landen daeronder gelegen zullen hou den eene gemeene dijckagie ende daerinne gemet-gemetsge- lijcke sijn gehouden te contribueren. (1). Item in den yersten, sullen van nu voertaen by dijck grave ende geswoorens voors. worden begaen ende beschout alle dijcken, sluysen, dijckbermen, wegen, heulen ende water gangen, gelegen buyten de vesten van der vrijheyt van Scher penisse, te weeten buyten den waterganck aen tleech stoofhoff, streckende vandaer achter Jaspar Block tot aen de heule in 7) T.a.p. p. 32 vlg. Over de aanleg van de inlaagdijk en de dijkvallen in 1555, zie ook de stukken in het vierde Copulaatboek (Rijksarchief in Zeeland) fol. 521524 en 527. Voor de stormvloed van 1570, zie de „Verbaalen" in het Archief der Breede Watering bewesten Ierseke, nr 1558 fol. 154 vlg. Over de „Oorlogsellende over het eiland Tholen in de jaren 15721576" zie het artikel van M. D. Lammerts in Historia 1946 p. 62 vlg. In dit verband is nog te wijzen op de ordonnantie van 2 Maart 1576 voor het gebied rond Terneuzen, die ten doel had de polders aldaar tot een levenskrachtig verband samen te smeden, gevolg ook van de vloed van 1570 (een recente studie hierover verscheen van de hand van mr P. Diele- man). Een ander voorbeeld is de ordonnantie van 18 Juni 1537, die de vereniging van polders in het land van Cadzand tot een watering regelt, gevolg mede van de vloeden van 1530/32.

Archief | 1952 | | pagina 83