42 den langen wech tegens Cornells Jan Dircxz. bogaerdt ende voorts langs de vesten omme tot aen de leeghe molen, vandaer tot aen den westbachoven op tschutterhoff van den voetboege ende vandaer vervolgende de vesten tot aen den ouden sluys- put. Als oick van gelijcken overal buyten den begrype van der vrijheyt oft dorpe van Westkercke. Ende sullen alle questien ende differenten, de voors. dijcken, sluysen, dijckbermen, we gen, heulen ende wateringen aengaende ende daerop rijsende, voor dijckgrave ende geswoirens voirtaen worden beslicht ende gewydeert ende heure vonnissen oft appointementen, ter saecken voirs. gegeven, terstont volbracht ende ter executien gestelt naer ouden hercommen. (2). Item en sal men van nu voirtaen nyet vermoegen ennighen oncost te schieten oft omme te slaen opt voors. gemeen landt noch penninckmeester-generael daertoe aen te stellen dan bij ordonnantie van den heeren oft dien van heuren Rade ende advys van dijckgrave ende geswoorens. (3). Item, soe verde yemandt van den innegelanden tot ennigen tijden ingebreecke bleeve de penningen, op sijn landt ommegeslagen, op te brengen ende te betaelen in handen van den particulieren penninckmeesters naer de dagen, dat deselve zullen sijn verscheenen, sullen deselve penninckmeesters de gebreeckelijcke moegen doen panden naer ouder costuyme aen heur grootte achtervolgende den keure van Zeelandt, ende bij gebreecke van voldoeninge naer dexpiratie van de pandinge deselve moegen overgeven den dijckgrave met extract van der pandinge in kennisse van geswoorens, daervan de dijckgrave partye terstont zal laeten een weete doen, dat hij overgegeven is. dewelcke partye. naedat hem de weete gedaen is aen hem oft tot zijnen huyse, zal gehouden wesen drie dagen daernae sijn geit op te brengen ende in handen des penninckmeesters tc betaelen, oft bij gebreecke van dien zal de dijckgrave uuyt- legginge doen bij vonnisse van geswoorens, metgaders den rechtelijcken oncost daerop gedaen. Ende de dijckgrave sal daervooren bij kerckgebooden openbaerlijck den meestbiedende moegen vercoipen des gebreeckers schoenste goeden, tzij landt, note te velde, tachterheeden van den baenders oft ennige van sijn andere goeden, hoe sij wesen moegen, de have altijt eerst gaende voor het erve. Welverstaende dat van lande den uuyt- Iendigen beneficianten ter saecken van heuren benefitien oft cappelryen oft oick andere geestelijcke plaetsen als cloisteren, goodtshuysen oft heylighgeesthuysen toecomende men geene uuyterlijcke vercoopinge en sal vermoegen te doene, maer sal de dijckgrave. daervoer doende uuytlegginge, zijne penningen

Archief | 1952 | | pagina 84