43 metten halven scatte gewins ende andere oncosten moegen innen aen de verscheenen onbetaelde ende andere navolgende pachten van dien. (4). Ende zoo dickwils als den dijckgrave van nooden zal sijn daervooren ennich ander landt taenveerden oft te ver- coopen, sal gehouden wesen zoewel aen te veerden ende te vercoopen tquaetste als het beste, opdat het quaetste nyet en blijve liggen ende in tijden ende wijlen wordde gehabandon- neert tot laste van den heeren oft van de gemeen dijckagien. (5). Item, zullen de schoutetten van Scherpenisse ende Westkercke elcx onder sijn bedrijff heuren ontfanck van den voors. ommegeslagen penningen behouden om den veertichsten penninck naer ouder gewoonten, zoe verde hen belieft die daervooren te collecteren ende op te brengen. Ende indien nyet, zoe sullen dijckgrave ende geswoorens deselve bij open- baere uuytroepinge besteden te collecteren ende op te brengen den minstdoende. Ende sullen alle diegheene, die aennemen ennige van dezelve omgeslagen penningen te collecteren, sijn gehouden te stellen sufficiënte borgen van dezelve getrouwe- lijck te innen ende ten gesetten dagen over te leveren in han den van den voors. penninckmeester-generael, die deselve zal overnemen ende distribueren, daervan genyetende den vijf- tichtsten penninck. Ende indien ennigen aennemer in ge- breecke viele zijn aengenomen penningen oft deel van dien op te brengen ten voors. gesetten ende besproeckenen tijden oft dagen, sal de voors. penninckmeester-generael de tachter- heyt mogen overgeven den dijckgrave ende versoucken daer van uuytlegginge, die hij hem zal moeten doen in vougen ende manieren, als voorscreven is. (6). Item, de dijckgrave sal nemen de secretarissen van eicker vlecke voor clercken van der dijckagie, employerende elcken van hen onder zijne jurisdictie, dewelcke zullen ge houden sijn te registereren elcx tgene dat op dijcken, wegen ende watergangen binnen sijnder vierschaere valt te registe reren, ende bysonder register ofte bouck daervan te houden, ende sullen van eicker kennisse nemen gelijck zij van ouden hercomen gehadt hebben. (7). Item, sal de generalle achtinge ende rekeninge jaerlicx gehouden ende gedaen wordden des Vrijdaechs naer beloe- cken Paesschen ter gewoonlijcker plaetsen, ten waere dat mits inundatie oft andere inconvenienten van braexemen ofte groote ramponeringen van den dijcken de saecken vereyschten de selve vroeger ende eer gedaen te wordden, daervan in dien gevalle de dijckgrave sal zijn gehouden den heere ende am-

Archief | 1952 | | pagina 85