44 bochtsheeren oft heure Ge ende E, raden ende officieren goedtstijts te adverteren om daertoe den dach, dat men die doen sal, te wordden genomen ende bij den dijckgrave de meeste buytengelanden te wordden bescreven om hen daer- tegens mede present te vynden, welcke rekeninge den pen- ninckmeester-generael sal beginnen te doene voor dijckgrave, geswoorens ende clercq metten presenten ingelanden, smor- gens ten acht uren, opte pene van der helft van heur gagie elck int zijne te verbeuren. Ende indien ennige zwaricheeden daerinne worden bevonden, sal men die aenhouden tot int sluyten van derzelver rekeninge, ende alsdan tsamen resol veren ende afmaecken. (8). Item, sal de dijckgrave tot allen tijden, alst hem tot oerbaer van den gemeenen lande sal noodt ende goetduncken, moegen ontbieden ende doen vergaderen die geswoorens, pen- ninckmeester-generaal, clercq ende bode om tsamen op slants saecken tadviseren ende visitatien oft omgangen te leggen, dewelcke, ontboeden zijnde, sullen gehouden wesen telcke reyse opten eedt, bij hen den heeren ende innegelanden ge- daen, te compareren tot sulcker gelegener plaetsen ende tijde, als hemluyden bij den dijckgrave geordonneert sal sijn, tenzij dat hen ennighe merckelijcke beletten van siecten oft andere wettige noodtsaecke excusere oft onthoude, daeraff zijluyden den dijckgrave in tijts sullen moeten adverteren. (9). Item, sullen dijckgrave ende geswoorens op allen notablen omgangen, visitatien ende bestedingen van wercken, den gemeenen lande aengaende, altijts mede ontbieden ende roepen den generalen penninckmeester van der dijckagie, die gehouden zal wesen op sijnen eedt (midts goedtstijts de weete hebbende) bij henlieden te compareren om van alle de voors. wercken kennisse te nemen, die bestecken ende ander ordon nantiën, totten zeiven wercken dienende, mette opnemingen van dien bij gescrifte te stellen ende die bij dijckgrave ende geswoorens, daar tegenwoordich wesende, ter zeiver tijt te doen onderteeckenen om te dienen tot verificatien van sijne rekeningen, sonder welcke verificatien ende andere behoor- lijcke ordonnantiën van dijckgrave ende gezwoorens met per tinente quytantien van der betalingen hem egeen uuytgeven en sal wordden gepasseert. (101.Item, sullen dijckgrave ende geswoorens op alle stor men ende tempeesten, bysonder op sprinckvloeden, hen opten dijck moeten laeten vynden, overrijdende oft overgaende, ende aldaer blijvende totdat de tempeeste gecesseert sal zijn. Ende alst noodt sal wesen, zal de dijckgrave vermoegen bij kennisse

Archief | 1952 | | pagina 86