45 Vein den officieren te doen slaen de clocke. Ende des wordende gedaen oft bij mondelinge weeten, die hij int particulier zelfs sal mogen doen doene, sullen alle inwoenders van den dorpen ende lande voors. van nu voirtaen sijn gehouden terstont opte dijeken te commen met haeren dijekgeweere, hiernaer verclaert, ende dwelck sijluyden gehouden sullen wesen ten respecte van dat sij zouden moegen verliesen van nu voirtaen tot slants proffijte elex respective sulex te onderhouden, te weeten alle degheene, die twee peerden houden met twee hoorden, eenen ccrdewagen, een handtspaede, een cramspaede ende twee deelen die maer een peerdt en houden met een hoorde, eenen cordewagen, handtspade, cramspaede ende een deele, Ende alle ander huyssitters ende arbeyders, metter spaede werekende, met een handtspaey oft cramspaey. Ende ten bevele van den dijekgrave hen daermede ter weere ende met aider vlijt int wereke te stellen ten plaetsen ende sulex hen lieden bij hem zal worden geordonneert. Ende dit al opte boete van vijff sc. gr, bij deken gebreeckelijcken te verbeuren, deen helft daeraff tot der heeren, daeronder zij sijn geseten, ende dander helft tot des dijekgraven ende gemeene geswoo- renen proffijte. Ende sullen voirts staen tot voirder correctie van den heeren naer gelegentheyt van den tijden ende saecken. (11). Item, sal de dijekgrave met twee van den geswoirens oft sijn stadthoudere in sijnre absentien, oick met twee van den geswoorens. tallen tijden, alst noot bedunckt, mogen omme- gaen. Ende zoe wyens dijck zij bevinden in peryckel, sullen daervan tzij bij den dijexboode oft selfs adverteren dengeenen, dien den dijck, int peryckel liggende, aencompt te maecken oft te onderhouden. Ende zoeverre hij in weygeringe is oft daer terstont nyet in en treedt, sullen denselven van stonden aen eenen anderen mogen bestaeden sonder ennich gewijsde daervan te gaen ende de penningen verleggen ofte verschieten ende voor elcken penning in manieren alsvooren wederomme mogen innewinnen ende opbeuren anderhalven penninck oft anderhalff schat, zoo voirscreven is. (12). Item, van alle leveringen van rijse, geluye, riet oft ander materialen sullen gezwoorens scriftelijcken kennisse nemen ende deselve getrouwelijcken doen ontfangen, gevende daeraff den penninckmeester-generael billect geverificeert bij twee van henlieden ten minsten om uuyt crachte van dien, mitsgaders de quictantien van den leveraers, de betalinge te doen ende anders nyet, op gelijcke pene alsvooren. Ende soe wanneer aen tlandt ennighe wereken van timmeragien oft dier-

Archief | 1952 | | pagina 87