47 (19). Item, sal de dijckgrave omganck leggen op alle middeldijcken, watergangen ende wegen, als hem goetduncken zal buyten de vrijheyt ende dorpen, als voorscreven is. (20). Item, alle buytendijck ende middeldijcken sullen ge- maect wordden met vreemder aerde ende alle watergangen zal men zoe scoen maecken tot love van geswoorens ende men sal geen doode beesten laeten liggen op dijcken, noch wegen, opte boete van gelijcke vijff sc. VI. (21). Item, alle heulen ende sluysbermen, daer men over rijden moet, sullen geaerdt wordden eenen voet van drooger aerden boven de plancken ende so... achter, ende alle wegels ende wegen sullen wordden gemaect tleechste nae thoochste, ende alle canter, sal men opsetten. Ende nae Sint Jan en zal men egeene natte aerde opte wegen werpen dan bij consente van dijckgrave ende geswoorens, al op gelijcke boete van vijff sc. gr. VI. (22). Item, de dijckgrave sal jaerlicx sijnen omganck hou den op dijcken ende wegen des Sonnedaeghs naer beloecken Paesschen ende sal dyerste boete wesen drie gr. ende de tweede sess gr., de derde reyse zal de dijckgrave daerinne treden ende winnen de penningen inne achtervolgende dijck- graven recht, vooren gedeviseert, ende sal sijnen ban mogen leggen op alle quade ende onloeffelijcke slaegen soe dickmaels, alst nut ende prouffijtelijck sijn zal. (23). Item, soe sal men die aerde, die men uuyte water gangen doet, halff opten wech ende halff opt landt werpen, gelijck dat de maniere is, tenwaere oft de wegen meer van doene hadden. (24). Item, aengaende de visscherijen sal men bevischen achtervolgende de oude ordonnantye, tenwaere dijckgrave ende geswoeren anders prouffijtelijcker dochte ende tot minder schaede vant gemeen landt, opte boete die daerop staet tot proffijte van dengeenen, die sulcx begaen. (25). Item, nyemandt en zal moegen leggen ennige vis- corven. fuycken oft weelingen in ennige sluyssen, sluysvaeten, bannewateringen oft dijckslooten, opte verbeurte van deselve fuycken en<de> corven ende gelijcke boete van vijff sc. gr. VI. (26). Item en sal men geen schepen oft schuyten leggen in de sluyskillen, op gelijcke boete van vijff sc. telcke reyse. (27). Item, nyemandt en zal vermoegen in ennige becoerde v/ateringen, cruyswegen oft schouwateringen, vlas te roeten opte verbeurte ende pene voir dyerste reyse van gelijcken vijff sc. ende voor de tweede reyse op gelijcke pene metten vlasse. (28). Item, nyemandt en zal moegen laeten loopen zijn

Archief | 1952 | | pagina 89