48 vereken, sij sijn geringt oft ongeringt, aen de dijeken oft zee- dijeken, tzij binnen of buijten dijcx, opte boete van te verbeu ren van elcken vereken by dage thien ende by nachte twintich gr, VI. soe dickwils, alst bevonden sal wordden, ende aen die binnendijeken geen ongeringde vereken, op gelijcke boete. Ende soe wiens beesten bevonden wordden ennige materialen aen de dijeken bedorven te hebben, totten dijck dienende, sal boven tschutgelt verbeuren alsvoer ende hetgeene bedorven is betaelen alle welcke bruecken zullen wesen tot proffijte van dijekgrave ende geswoorens. (29). Item, indien yemandt den dijekgrave, geswoorens, lantmeesters, penninckmeestere, clercq, boode oft ennige an dere persoonen, aen den dijck bij commissie van den heere oft van den dijekgrave bedrijff hebbende om rechts off om saecken van dicagie oft heurder offitie aengaende, versmadelijck toe- spraecke binnen oft buyten gebannen vierschare opte dijeken, wegen ende wateringen, die zal verbeuren telcke reyse twintich se. gr. VI., deen hëlft tot des heeren proffijt ende dander helft tot behoeff ende proffijte van dijekgrave ende geswoorens, ende daerenboven noch gecorrigeert te wordden naer gele- gentheyt van der saecken bij vonnisse van schouth ende scepenen. (30). Item, sullen de voors. dijekgrave, uuytreysende voir tgemeen landt om nootsaeckelijcke affairen, der dijekagien aengaende, hebben voor heure tercosten ende verleth de dijek grave sess sc. acht gr., den penninckmeester-generael vijff sc. ende den secretaris ofte geswooren drie sc, vier gr. sdaechs, ende dat boven veerschat, wagen oft perdthueren ende andere gelijcke ongelden, wel verstaende datter nyemandt en zal uuytreysen dan bij ordonnantie van den gemeenen geswoorens ende penninckmeester-generael. (31). Item ende sullen dijekgrave, geswoorens, generael penninckmeester ende boode tot onderstandt van der betalinge van den assijse voer haer drinckbier in heuren menagien jaer- licx hebben de dijekgrave thien sc. ende de ander voornoemde elcx acht sc. vier penningen. Alle welcke ordonnantiën, poincten ende articulen, hyer- voeren int lange verclaert, gevisiteert ende oversien geweest zijnde bij ons Kaerle, grave van Barleymont, vrijheere van Lens, heere van Perruwez etc., riddere van der oerdene van den gulden vliese, ende Ph<i>!ips, heere van Ongnyes, van Middelburch etc., oyck riddere in qualiteyt ende als curateurs van heeren Philips Wilhelm van Nassou, grave van Bueren ende

Archief | 1952 | | pagina 90