49 Leerdam etc., baron van Yselsteyn ende Cranendonck, heere der stede ende landen van Ste Mertensdijck ende Scerpenisse voirs. etc., ter eenre, ende bij ons Philibert van Seroiskercke, burghgrave van Zeelant, heere van Mormont, van Souburgh etc., ende Anthonis 1) van der Vicht, heere van Nyenhove, ambochtsheeren der heerlijckheyt ende dorpe van Westkercke voers. ter andere zijden. Ordonneren ende bevelen den tegen- woordigen ende anderen toecoemenden bailliuwen, schoutetten, schepenen, dijckgraven, geswoorens, penninckmeesters ende allen anderen, des eenichsins aengaende, van nu voertaen alle ende een yeder van denselven wel ende volcomelijck te achter volgen ende 2nae te gaene nyettegenstaende anderen puinc- ten van des voirs. lants uuytgevingen, reserverende nyettemin aen ons, curateuren, ende des voirs. heere grave van Bueren ende zijnen nacomelingen, heeren van Scherpenisse, ende aen ons, ambochtsheeren ende onse naecomelingen, heeren van Westkercke voirs., de interpretatie van dyen zoo verde in oft op eenige van denselven hyer naemaels eenige duysterheyt geviele oft zwaricheyt gemaect wordde, metgaders oyck vol- comen macht ende auctoriteyt van die te veranderen, te corri geren, vermeerderen, verminderen oft oyck te wederroepen zoe dicwils ende wanner tselve goet ende oirbaerlijck sal be- duncken ende wordden bevonden. Gedaen onder onse namen hyeronder gescreven ende ge- teeckent ende den zeegelen van onsen wapenen hyerop gedruct in placcate vier dagen in Julio int jaer ons Heeren duysent vij ffhondert vij ffendetzeventich (w.g.) Ch. Berlaymont Phs d'Ongnyes Ph. de Seroskercque (Oorspr., met ondertekening der verleners en hun wapens, opgedrukt onder papieren ruit. Algemeen Rijksarchief, Nassausche domeinarchie ven, folio 1479 vo nr LXXXV, la). 1Opengelaten in hs, doch van elders bekend. 2) Hs. heeftet.

Archief | 1952 | | pagina 91