77 vast te stellen reglement worden bestuurd en niet aan het schoolmeestersgilde zijn onderworpen. Met de leiding werd belast H. Rabinel, van Zwitserse origine, die bijna 25 jaar de school heeft geleid. Toen de Franse tijd een nieuwe organisatie van het onderwijs bracht werd ook hiervoor een periode af gesloten. ONDERGANG EN LANGZAME HERRIJZING (1795—1945) In het begin van Februari 1795 trokken de Franse troepen Middelburg binnen, en in hun gevolg hebben daarna de Patri otten 1zonder tumult de leiding in handen gekregen de 13e werd de „vrijheidsboom" op de Markt geplant (afb. 9). Het volk van Middelburg kwam daarna bijeen in de Oostkerk onder leiding van Van der Palm die kort daarop de ver betering van het Middelburgse onderwijs ter hand nam en stelde een nieuwe organisatie van het stadsbestuur vast. Het College van de kiezers werd opgeheven de regering bleef, wat vorm en benaming betreft, maar thans door het „vrije volk" verkozen, tot 28 Mei provisioneel gehandhaafd, en werd toen door de Provisioneele Municipaliteit vervangen. Een heel andere klasse der bevolking kwam nu op het kussen, al komen na 1802 ook hier weer patricische namen terug. Toen werd tevens een ander belangrijk beginsel doorgevoerd be stuur en rechtspraak, eeuwenlang nauw verbonden in het col lege van Wet en Raad, werden overeenkomstig de nieuwe staatsrechtelijke denkbeelden gescheiden en opgedragen aan twee afzonderlijke colleges, dat van politie (Municipaliteit) en van justitie (Rechtbank, als hoedanig eerst President en rech ters, daarna President en schepenen fungeerden). En tot de restauratie in 1814 doorloopt de Middelburgse regeringsge schiedenis nu de lijn, die overal in den lande is waar te nemen: President en Raden (28 Mei 179624 Maart 1798), Raad 1Zij organiseerden zich in de Vaderlandsche of Volkssociëteit tegenstelling dit laatste tot de Groote of Heerensocieteit, een „wel geas sorteerd gezelschap", zoals de Cronijkalmanach het noemt, dat in 1758 vrnl. uit leden van de confrérie van Sint Joris was ontstaan en in 1764 daarmee was samengesmolten -die 11 Maart 1795 haar eerste vergade ring hield. Zij bestond „uit die welmeenende burgers, die voor en na het jaar 1787 getoond hebben voorstanders der vrijheid en haters der dwingelandij en plundering te zijn". In Juli 1798 nam de Sociëteit de naam van Constitutioneel gezelschap aan, het volgend jaar die van Burger gezelschap, totdat in 1804, toen het revolutionnair élan geweken was, „De Vergenoeging" haar motto en haar naam werd, waaronder zij nog bestaat.

Archief | 1954 | | pagina 101