78 der gemeente Middelburg (24 Maart 179830 Dec. 1802), President en Raden (30 Dec. 18021 Febr. 1808), Burge meester, wethouders en vroedschappen (1 Febr. 18085 Dec. 1810). Het zwaartepunt lag nu bij de twee eerstgenoemden, preluderend op de organisatie tijdens de Franse overheersing, toen maire, adjoints en municipale raad, met de nadruk op eerstgenoemde, het stadsbestuur vormden (5 Dec. 181011 Mei 1814). Evenals de organisatie van het stadsbestuur stond ook het lot van Nederland en van Middelburg in deze jaren onder de directe invloed van de loop der gebeurtenissen, die dat van Frankrijk bepaalden. Zij werden meegesleept in de oorlog op leven en dood tegen Engeland, die verlies der koloniën en het stoppen van de overzeese handel meebracht. Het bevolkings cijfer was jaar op jaar achteruitgegaan, het aantal bedeelden gestegen. De Middelburgse graanmarkt leed groot nadeel door de afsnoering van Zeeuwsch-Vlaanderen reeds in 1795. De inval der Engelsen in Juli 1809 had de bezetting door dezen van 31 Juli tot diep in December tengevolge 25 December woei de Nederlandse vlag weer van de Abdijtoren. Maar niet voor lang. Een paar dagen later werd Walcheren ingelijfd bij het Franse keizerrijk. In Mei 1810 bezocht Napoleon Mid delburg het was bij die gelegenheid dat de burgemeester mr J. H. Schorer vir integer atque probus de machtige heerser dorst toe te spreken op een wijze, die deze niet gewend was, maar uiteindelijk toch wist te appreciëren. Maar eerst op het einde van dat jaar werd de Franse bestuursorganisatie en administratie hier ingevoerd, en dat niet in haar meest rigou- reuse vorm. Van weerskanten was de verhouding hier anders dan in de andere departementen. Het Franse bestuur moest Zeeland wel ontzien om militaire redenen het eilanden- gebied was een der Achillespezen van het grote Rijk. Ander zijds was, ondanks de Bataafse experimenten, de Protestantse en patricische traditie toen en ook nog veel later te Middelburg bijzonder sterk. De berichten van de nederlaag bij Leipzig en de verandering in Holland brachten in Middelburg, dat zich tot dien vrij apatisch had gehouden, zekere beroering, doch het Franse bestuur bleef de toestand gemakkelijk meester. Inmiddels ging de bevrijding van Zeeland door de Geallieerden door 8 De cember 1813 woei de Britse vlag van de toren van Zieriksee, 11 December ontruimden de Fransen Tolen, twee dagen later

Archief | 1954 | | pagina 102