80 eenmaal, en thans naar Java, in samenwerking met de Neder- landsche Handel Maatschappij een schip uit. De firma Spoors en Sprenger, toen een eeuw oud. had nog enige schepen in de vaart, en Engelse kolen werden omstreeks die jaren te Vlissingen zowel als te Middelburg rechtstreeks aangevoerd. Maar langzamerhand verdwenen deze overblijfselen van een groots verleden slechts aanvoer van hout, uit Oostzee en Demerara, voor een omstreeks 1870 door G. M. Alberts op gericht distributiebedrijf, was tot heden de enige overzeese import in Middelburg. In de het verkeer op enkele goed uit geruste havens concentrerende 19e eeuw was voor het afge legen Zeeland geen plaats van betekenis meer. Ook op indus trieel gebied kwam hier niet, als elders, een ontwikkeling van veel belang. Wel werden, gebruik makend van de aanwezig heid van leegstaande gebouwen en van goedkope werkkrach ten, als armen en bestedelingen, in de jaren van dertig ook hier een paar calicot-weverijen opgericht, doch veel levens vatbaarheid hadden deze niet; in 1870 ging deze industrie te niet. Meer succes had, later, de onderneming, als The Vitrite Works door de Amerikaan Th. Mace in 1889 in een van de gebouwen der v.m, O.I.C. gesticht, die fittings (onder deel van electrische lampen) fabriceert en als deel van het Philips-concern met zijn 3 a 400 arbeiders voor het moderne Middelburg geeszins zonder betekenis is. Maar al was ten aanzien van de overzeese handel en scheepvaart de grote tijd onherroepelijk voorbij, toch herstelde de stad zich in de loop der 19e eeuw uit haar diep verval. In 1825 werd een stoom bootverbinding met Rotterdam tot stand gebracht, die ruim 120 jaar heeft gefungeerd één tak van het zo belangrijke systeem der beurtveren was hierdoor overeenkomstig de nieu we tijd gemechaniseerd. Nadat reeds in 1846 daartoe plannen waren ontworpen in dit verband moet de naam van Dirk Dronkers worden vermeld werd in 1872 de spoorweg MiddelburgGoes geopend, aansluitend op het algemene net en in 1873 doorgetrokken naar Vlissingen. Hierdoor werd de stad uit haar isolement verlost doch tevens haar gave aanleg door sloping der bolwerken aan de zuidzijde toen sneuvelde ook de fraaie Vlissingse poort, die in 1639 was voltooid werd geschonden. Doch gekarakteriseerd, als in vroeger eeuwen, geschonden. Doch gekarakteriseerd, als in vroeger eeuwen, Als marktcentrum voor Walcheren echter de vroeger meer provinciale graanmarkt was in de tweede helft der eeuw in een regionale verkeerd, doch enigen tijd boden relaties met de Rotterdamse weer een ander en ruimer aspect had en heeft

Archief | 1954 | | pagina 104