87 dateert en die sinds 1633 zijn tegenwoordige plaats heeft, de voornaamste bestaansbron der bevolking1). Nadien heeft Westkapelle's lot nog vele wisselingen gekend. In 1492 werd het door de Hoeksen uit Sluis in brand gestoken, in 1572, nadat het zich op 13 April aan de zijde van Oranje had geschaard, door de Spanjaarden geplunderd. De heerlijkheid, in 1567 door prins Willem voor zijn oudste zoon, de graaf van Buren, gekocht, kwam in 1648 in handen van Middelburg tot zij in 1679 door deze stad weder werd verkocht. Maar al vertoont de geschiedenis der voormalige smalstad verder geen bijzon dere aspecten, karakteristiek is haar bevolking in hoge mate. Aan de veel herhaalde bewering, dat zij van de Noormannen afstammen, geven noch schriftelijke berichten, noch archae- ologische vondsten enige wetenschappelijke steun, maar dat de Westkappelaars in heden en verleden een zeer eigen aard vertonen is onmiskenbaar. De oorlogsstorm, die in October 1944 over Walcheren raasde, heeft de voormalige smalstad vrijwel weggevaagd. Thans is zij, beter en aantrekkelijker dan zij tevoren was, goeddeels herbouwd. Literatuur Tegenwoordige Staat van Zeeland II p. 218 vlg. (Domburg), p. 212 vlg. (Westkapelle) Marie de Man, Que sait-on de la plage de Dombourg (Tijdschrift voor Munt- en Penningkunde, 1899) H. M. Kes- teloo, Domburg in woord en beeld (2e druk, 1913) dr W. S. Unger, Rechtsbronnen van Domburg (Verslagen Ver. oud-vaderl. recht VIII p. 94 vlg.) K. Baart, Westkapelle, hare bevolking, Westkapelsche dijk (1889) dr W. S. Unger, Rechtsbronnen van Westkapelle (Verslagen alsv. VII p. 244 vlg.). 1Nijverheid heeft, buiten de nevenbedrijven der visserij, hier nooit betekenis gehad. Ten aanzien der draperie werd ook hier de belofte van 1355 niet vervuld.

Archief | 1954 | | pagina 113