DE STEDEN VAN ZEELAND*) INLEIDING DOOR Dr W. S. LINGER en Dr J. WESTENDORP BOERMA (eerste stuk) Anders dan bv. Holland, waar reeds in het begin der 16e eeuw iets meer dan de helft der bevolking in steden toen een nauwer gepreciseerd en ook ander begrip dan thans woonachtig was, is Zeeland geen stedenland. Ongeveer twee vijfde van de mensen, die de huidige provincie Zeeland be wonen, is in die gemeenten gevestigd aan welke, ongeacht hun grootte, tot op zekere hoogte een „stedelijk" karakter kan worden toegekend. Economisch gezien overweegt, behoudens wat grootindustrie in Vlissingen en langs het kanaal Terneu- zenGent, het agrarisch karakter van het gewest wel heel sterk. Ook de statistiek van de loop der bevolking levert hiervan een zeer duidelijk beeld terwijl het aantal inwoners van het Rijk in de laatste eeuw bijna verdriedubbelde, steeg In de donkerste dagen van de Oorlog, toen vlucht in het Verleden velen troost bracht in een ondragelijk Heden, ontstond het plan tot uitgave van een „Neerlands Stedenboek", waarin een aantal historici een beknopte schets zouden leveren van geschiedenis en aard der verschillende steden van ons Vaderland. Aan de tweede van bovengenoemde auteurs was de behandeling van Zieriksee en Brouwershaven, aan de eerste die van de overige Zeeuwse steden opgedragen. Van verwezenlijking van het aan trekkelijke plan kwam echter noch toen, noch later, iets. Om de resultaten van hun werk voor Zeeland niet verloren te doen gaan, worden hier en thans de verschillende hoofdstukken van hun onderdeel van het niet verwezenlijkte Nederlandse stedenboek als een Zeeuws stedenboek, over enige jaargangen van dit Archief verdeeld, enigszins omgewerkt, aan de belangstellenden geboden. Zij dragen, ongetwijfeld, hier en daar het kenmerk van hun oorsprong, maar de auteurs vleien zich met de hoop, dat dit aan de waardering der huidige lezers niet te kort zal doen. Opgemerkt worde, dat hier slechts de steden van het historische Zeeland worden behandeld. Die van Zeeuwsch-Vlaanderen, wier bloei en belang niet in haar Zeeuwse, doch in haar Vlaamse periode ligt en die, om haar eigen aard, in het Stedenboek in een gans ander verband en in een ander deel zouden zijn behandeld, zijn hier buiten gehouden. Misschien zal er eens gelegenheid zijn ook Sluis en Aardenburg, ook Hulst en Axel en de andere, in hun bijzonder verband te behandelen.

Archief | 1954 | | pagina 11