123 vorm van een kabinetje hetwelk, over zijn eigen vorm ver baasd, voorzien was van het opschrift Dit Cabinet heb ik van doen Het is al weer een nieuw fatsoen. In de 19e eeuw werden zij vervangen door de met zilver gemonteerde in verschillende vorm geslepen glazen of kristal len flacons, die op hun beurt nu 50 jaar geleden weder plaats moesten maken voor de vrijwel eenvormige doch verschillend geslepen Eau de Cologneflesjes met een goud plaatje en een gouden knop. Zilveren snuifdozen verschijnen, behalve een vroege uit zondering, eerst in de 19e eeuw. Zij waren versierd met voorstellingen uit het boerenbedrijf, of wel met bloemen ge graveerd of gearceerd. De zilveren pepermuntdozen waren ronde of vierkante, vrij platte dozen, effen of gegraveerd, doch heel vaak van filigrain, die dienden om kleine perpermuntjes te presenteren wanneer men in gezelschap was. Zij kwamen waarschijnlijk na 1870 in de mode en bleven tot in het begin van de 20e eeuw in gebruik. Het horloge. Het horloge deed ongeveer veertig jaar geleden zijn intrede in de dracht en werd in navolging van de burgerdames aan een zilveren ketting of een zwart koordje om de hals gedragen; het gouden of zilveren horloge werd tussen de band van de schort gestopt. Het zwarte koordje vroeg echter een versiering en werd op borsthoogte door een gouden ringetje geschoven, waarop een bloemenmandje, een Zeeuws knoopje of een ander motief van goud was aangebracht. Anderen droegen het aan een klein zilveren kettinkje in de taille en op dezelfde wijze verstopt, terwijl het thans door sommigen wordt vervangen door het polshorloge. De beugeltas. In de Middeleeuwen droegen de vrouwen der edelen reeds een tas, welke aan een gordel was bevestigd en van verschil lende utensiliën, als een schaar, naaldenkoker en dergelijke, was voorzien. In later tijd bij de gegoede burgerij algemeen in gebruik, verschijnt zij via deze ook in de volksdrachten, om daar tenslotte haar eindpunt te vinden. In de 18e eeuw werden deze tassen, welke dienden tot berging van haar geld, nog op de oude manier door de Wal- cherse vrouwen gedragen en wel aan een lederen riem, waar van de einden waren voorzien van zilver beslag, in de vorm

Archief | 1954 | | pagina 149