5 Gelijk Zeeland in het algemeen, hebben ook de Zeeuwse steden, historisch gesproken, van al de noordelijke Neder landen het meest een Vlaamse inslag. De samenstelling der bevolking zowel als de politieke verhoudingen der Middel eeuwen zijn hiervan de oorzaak. Het land, met name Zuid- Beveland, werd in de oudere Middeleeuwen vermoedelijk be dijkt door Vlaamse kloosterlingen, wier landgenoten de nieuw gewonnen streken zullen hebben bevolkt, en gedurende de gehele latere Middeleeuwen kwam een stroom van Vlamingen en Brabanders naar de Zeeuwse steden, na de bekende ge beurtenissen in het Zuiden na 1585 nog in versneld tempo. Meer dan een vierde van hen, die tussen 1360 en 1571 poorter werden te Middelburg, was uit de zuidelijke Nederlanden afkomstig, en in de jaren 15841586 namen niet minder dan 2700 Zuid-Nederlandse uitgewekenen aldaar voor het eerst aan het H. Avondmaal deel van de 426 personen, die tussen 1590 en 1595 te Arnemuiden een huwelijk sloten, kwam ruim 46 uit Vlaanderen en Brabant Vlissingen schijnt, in 1582, uit Doornik volgestroomd te zijn. Kan het verwonderen dat, bij zo'n invasie, het Zeeuwse dialect met het Vlaamse, met name het West-Vlaamse, grote overeenkomst vertoont Ook de staatkundige verhoudingen wezen, althans in den beginne, in dezelfde richting. In de aanvang der 11e eeuw ontving de graaf van Vlaanderen Zeeland Bewesten Schelde d.i. Walcheren en Zuid-Beveland -van de Keizer in leen; in de tweede helft dier eeuw kreeg de graaf van Holland het land in achterleen, en afwisselend was daarna de Vlaamse en de Hollandse invloed overwegend. Eerst in 1323 gelukte het graaf Willem III het gebied Bewesten Schelde van de vassaliteit aan Vlaanderen te bevrijden. Maar door de nauwe band, die zolang en in een voor de vorming der instellingen zo uiterst belangrijke periode tussen Zeeland en Vlaanderen bestond, hebben de Vlaamse verhoudingen op de Zeeuwse haar stempel gedrukt de gehele Middeleeuwen door heeft, met enkele afwijkingen, in Zeeland Vlaams recht gegolden de stadsrechtprivileges, door de Zeeuwse steden verworven, waren van Vlaamse oorsprong. Ook in het geestelijke werkte deze band na de verering van Sint Livinus, aan wie de hoofdkerk van Zieriksee was opgedragen, wijst mede in deze richting de letterkundige beweging der rederijkerij, in Vlaan deren onder Franse invloed ontstaan, sloeg vandaar over naar Zeeland oudste kamer in 1430 te Middelburg vanwaar zij zich over de andere noordelijke gewesten heeft verbreid. En dat in zijn monumentale gebouwen van al onze provinciën

Archief | 1954 | | pagina 15