ZEELAND IN DE VIKINGTIJD DOOR Dr W. C. BRAAT In 1935 schreef Huizinga in de aanhef van zijn studie over Burg en Kerspel in Walcheren, waarin hij op grond van histo risch onderzoek tot de conclusie kwam, dat de Walcherse burgen Middelburg, Domburg en Souburg een versterkings stelsel tegen de Noormannen gevormd hebben, dat hij het aan anderen over zou laten door hernieuwd bodemonderzoek zijn conclusies te bevestigen of te logenstraffen1). Sindsdien hebben de opgravingen van Souburg en Middelburg Huizin ga's conclusies volkomen bevestigd2). In Domburg zijn de mogelijkheden voor een onderzoek niet gunstig meer, maar de opgraving van de best bewaarde burg uit de Noormannentijd, die van Burg op Schouwen, heeft de gegevens, bij het onderzoek van Souburg en Middelburg verkregen, op welkome wijze aangevuld3). Deze burgen, rond van vorm, met een brede gracht, waar binnen een zandwal met kleimantel, bleken een stuk of acht woonlagen boven elkaar te bevatten, wijzende op telkens intermitterende, korte bewoning. Het waren typische vlucht- burgen of volksburgen, waarbinnen de omwonenden zich kwa men bergen, telkens zodra er weer roofschepen voor de kust verschenen. Zij woonden dan in primitieve hutten, van rijs hout en graszoden, die men telkens weer liet vervallen of omhaalde, als het gevaar geweken was, om bij een volgende Gelegenheid weer nieuwe op te richten. Vandaar de pikzwarte humuslaagjes in het profiel, die golvend over elkaar heen lagen. Door de scherven waren deze burgen zeer duidelijk gedateerd in de tweede helft van de 9e tot wellicht begin 10e eeuw. Nog andere archaeologische onderzoekingen van de laatste jaren in Zeeland en een nieuwe beschouwing van reeds lang bekend oudheidkundig en historisch materiaal, tenslotte vooral ook belangrijke historisch-morfologische studies van de 1) J. Huizinga, Burg en Kerspel in Walcheren (Med. Kon. Akad. v. Wetensch. Afd. Letterk. Dl. 80, Ser. B). 2) W. C. Braat, Souburg en Middelburg (Oudh. Med. N. R. XXII (1941) en: Nieuwe vondsten te Middelburg (Oudh., Med. N. R. XXIII (1942)). 3) De publicatie over Burg op Schouwen is binnenkort te verwachten in de Oudh. Med.

Archief | 1954 | | pagina 161