138 inheemse nederzetting heeft herkend, want het staat op de kaart van Nic. Visscher en R. Ottens aangegeven als „wo ningen der oude Gothen Volgens de overlevering werden daar de meeste gouden munten gevonden. Deze huizen waren van planken en palen gebouwd en lagen aan een soort straat in O.-W. richting (dus loodrecht op de kust). Ook ten Z. van deze straat lagen huizen. Die gouden munten waren Merovingische tiers de sol uit de 6eeerste helft 8e eeuw. Verscheidene ervan zijn nog in de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap aanwezig. De aanleg van die neder zetting, langs een straat, vertoont het bekende type van een vicus, een Merovingische handelsplaats, die hier blijkbaar op de Romeinse is gevolgd, wat verder landwaarts in gebouwd, toen de eerste door de steeds verder landwaarts in stuivende en aan de zeezijde afnemende duinen was bedolven. Blijkens de talrijke muntvondsten die toen daar, en in latere jaren ook verderop aan het strand, werden gedaan, moet het zelfs een belangrijke handelsplaats geweest zijn. Het is daarom wel vreemd, dat de naam van deze plaats niet is overgeleverd, en men vraagt zich af of het niet mogelijk zou zijn haar met een van de historisch bekende emporia uit deze tijd te identifi ceren. De enige plaatsnamen die ons, voor zover ik zie, in de gedachte zouden kunnen komen, zijn Witla, een emporium, dat ergens aan de Maasmond gelegen zou hebben, door Kluit 10gezocht in de buurt van Heenvliet op Voorne en in verband gebracht met een oude waterloop, de Widele, en Quentovic, dat vrijwel unaniem met Etaples geïdentificeerd wordt, of daar althans dicht in de buurt moet worden gezocht. Het was prof. Jankuhn uit Kiel, die mij voorsloeg de mogelijk heid van een identificatie met Quentovic te onderzoeken, daar de heer Héliot uit Boulogne hem had medegedeeld, dat er te Etaples tot dusverre geen archeologische gegevens ge vonden zijn, die een bewoning van deze plaats in de 8e en 9e eeuw bewijzen. Dit negatieve argument heeft weinig bewijskracht, want het is in het algemeen heel moeilijk en dikwijls onmogelijk in een plaats, waarvan door latere bouw van huizen met diepe kelders het oude niveau totaal is weggegraven, nog iets van de oor spronkelijke bewoning te ontdekken. In ieder geval, Quentovic is de vicus aan de Quantia, de Canche, en moet dus bij Etaples gelegen hebben of daarmee identiek zijn. De vele argumenten, die daarvoor pleiten, zijn elders voldoende in het licht ge- 10) Hist. Crit. Holl. et Zeel. I blz. 106.

Archief | 1954 | | pagina 164