143 heuvels, kleine versterkingen (vgl. de bekende Normandische chateaux a motte, die men ook op het tapijt van Bayeux vindt afgebeeld), die door de Denen zouden zijn aangelegd, aan wie ook de volksoverlevering ze in de 16e eeuw al toeschreef. Meermalen, merkt dr Tack op, heeft men bij afgraving en onderzoek kunnen vaststellen, dat deze bergjes in twee etap pen zijn opgehoogd. In hun oudste vorm waren zij zeker niet hoger dan een paar meter. Het schijnt, dat Tack nog niet iedereen overtuigd heeft. Van der Feen drukt wel het alge meen gevoelen uit waar hij zegt ,,Het onderzoek der bergjes is nog te weinig nauwkeurig en te onvolledig geweest om over doel en gebruik iets zekers te kunnen zeggen" 18Inderdaad, die Deense potentaten, Harald en zijn zoon Rudolf, zaten daar in Zeeland in de 9e eeuw, en nog nooit zijn bij mijn weten in die bergjes, ook niet in hun onderste lagen, scherven gevonden die men met zekerheid in de 9e eeuw kan dateren, al is de term Karolingisch er wel eens bij genoemd. Wel ken ik scher- venvondsten, die zeker tot in de 10e eeuw terugreiken, bijv. uit de bergen van Buttinge en Ritthem en ook uit een, ver buiten Zeeland gelegen, maar in een gebied, dat men er toch zeker ook wel bij in aanmerking mag nemen, omdat het onder gezag van Haralds broeder Rorik stond, nml. bij Cothen, aan de Kromme Rijn, niet ver van Dorestad, waar ik indertijd een laag bergje zag 1.5 a 2 m), dat bij de aanleg van een weg middendoor gegraven was. In het profiel vertoonden zich twee zware paalgaten, naar alle waarschijnlijkheid sporen van een houten woontoren19). De vrij talrijke scherven dateerden uit de 10e11e eeuw. Overigens zijn, buiten Zeeland, zulke bergjes nog slechts sporadisch te vinden. Het is mogelijk, dat de oudste kern van de Leidse burchtheuvel, waar Holwerda destijds diep in het heuvellichaam resten van houtbouw con stateerde, een dergelijke aanleg is geweest 20). Verder zou ik in Holland geen enkel overblijfsel van een torenheuvel, die tot de 10e eeuw teruggaat, meer weten aan te wijzen (misschien de Seringenberg op Raaphorst wat nog niet wil zeggen dat 18) Van der Feen, t.a.p. blz. 156. 19) Ook te Ritthem vertoonde zich een zwaar paalgat in het profiel van de oudste periode. A. E. Remouchamps, De vluchtberg bij de hofstede Berglust te Ritthem. op Walcheren (Oudh. Med. N. R. VIII (1927)). 20) J. H. Holwerda, De Leidse Burcht (Oudh. Med. N.R.V. (1924)). De heer J. G. N. Renaud deelde mij mede, dat bij opgravingen onder het gravenkasteel van Gent ook een torenberg gevonden zou zijn, waarin op drie verschillende niveaux resten van houten gebouwen zijn aangetroffen, in de vorm van zware eiken balken. Het oudste niveau zou dateren uit het midden der 9e eeuw.

Archief | 1954 | | pagina 169