6 Zeeland het meest Zuid-Nederlandse invloeden vertoont men denke slechts aan de raadhuizen en doelens nergens is zoveel door de Kelderman's gebouwd als hier is algemeen bekend. Ook andere onderdelen der kunstgeschiedenis zien dit gewest als een overgang tussen Zuid en Noord. Terecht bezong dan ook een dichter Zeeland als „hart tusschen Hol land en Vlaanderen". Men mene echter niet dat, hoezeer historisch aan Vlaanderen verwant, het Zeeuwse land en de Zeeuwse steden bedoeld wordt uiteraard benoorden de Wester-Schelde -ook nu het karakter vertonen, dat zui delijker streken der oude Nederlanden eigen is. Veranderde staatkundige verhoudingen en oriëntatie, en vooral drie eeuwen Calvinisme, hebben in de loop der tijden het beeld, in- en uitwendig, wel zeer grondig gewijzigd. Gelijk in de Middel eeuwen de Vlaamse, heeft in de latere tijd de Hollandse invloed zich hier doen gelden. Maar ten aanzien van één onderdeel van haar uitwendig voorkomen hebben de Zeeuwse steden een eigen beeld vertoond zij missen de voor de Hol landse zo karakteristieke grachten. Specifiek Zeeuws daaren tegen is de ene haven, verbinding met „de zee" zowel als dienend voor het handelsbedrijf, die in den regel tot ver in de stad doordringt. Een blik op de oudste plattegronden van Middelburg, Zieriksee althans vóór 1599 en Goes geeft daarvan een duidelijke indruk. Maar ook aard en karakter der Zeeuwse steden onderling zijn na de Middeleeuwen onder invloed van tal van oorzaken uiteen gaan lopen. Niet onaardig wordt hun verschillende gesteldheid aangegeven door het vol gende rijmpje, dat men omstreeks 1700 te Tolen op een uit hangbord kon lezen Drie Middelburgers, twee koopluy, Drie Vlissingers, twee stroopluy, Drie Veerenaars, twee Nassauluy, Drie Goesenaars, twee bouluy, Drie Zierikzeenaars, twee advocaten, Drie Tertolenaars, twee soldaten. De hierin genoemde kwalificaties mogen niet het enige zijn, waardoor de zes steden, die het staatkundig begrip Zeeland droegen, zich kenmerkten, een bepaalde karaktertrek, die hen van de andere onderscheidde, vermelden zij stellig wel. Dat de hoofdstad vóór alles handelsstad is geweest, van haar eerste opkomst tot het einde der 18e eeuw, toen de conjunc tuur voor goed omsloeg, is algemeen bekend zij heeft als zodanig, zoals nader zal blijken, door de aard van haar handelsverhoudingen, vooral vóór de Opstand, een zeer spe-

Archief | 1954 | | pagina 16