8 zoutziederij dat zijn inwoners merendeels soldaten zouden zijn geweest zal meer als bewijs van verarming in later eeuwen kunnen worden verklaard dan uit het soldatesk karakter zijner bewoners. Maar toch heeft deze kwalificatie, onbedoeld, een diepere grond als de „stelling Tolen", complement van het sterke Bergen-op-Zoom aan de andere zijde der Eendracht, heeft dit stadje in de krijgsgeschiedenis van ons land zekere betekenis gehad. Thans zijn de Zeeuwse steden, van welke bijna ieder een min of meer belangrijk, enkele zelfs een groots verleden heb ben gehad, door diepgaande veranderingen in het economisch en politiek bestel zowel als door de ongewisheid der Zeeuwse stromen, nog maar een schaduw van wat zij geweest zijn niet zonder grond is Zeeland een stedenkerkhof genoemd. Middelburg, het eens zo belangrijke en welvarende Middel burg, sleepte, langzaam weer wat opgekomen uit het diepe verval van de Franse tijd, als erfgenaam van een groots ver leden moeizaam het leven voort als zetel van het provinciaal bestuur en van rijksinstellingen, als marktplaats en als archi- tektonisch openluchtmuseum, totdat de slag van 17 Mei 1940 het wel zeer zwaar trof. Zieriksee behield, met zijn drie fraaie stadspoorten en mooie, helaas ten dele gedempte, haven, even zeer de uitwendige glans van een rijk en belangrijk verleden, doch mist thans betekenisde watersnoodramp van 1953 bracht het, niet het minst in zijn stadsbeeld, een slag toe waarvan het zich slechts moeizaam zal herstellen. Vere waarvan men de quantitatieve betekenis, ondanks de reus achtige kerk, overigens niet overschatte Vere, dat eenmaal een bloeiende handelsstad was, werd de „dode stad" bij uitstek onder de Zeeuwse zusteren. Tolen, eens deel der Zeeuwse staten als de andere, is thans een landstadje. Slechts Vlissingen en Goes ontkwamen, tot zekere hoogte, aan het noodlot der Zeeuwse steden. De eerste stad, hoezeer mede zwaar getroffen in de Franse tijd, is in de tweede helft der 19e, ten detrimente overigens van het stadsschoon, door de vestiging van een grootindustrieel bedrijf uitgegroeid tot de volkrijkste stad van Zeeland, en ook ten aanzien van haven en badplaats scheen, na lang aarzelen, de zon eindelijk wat door te willen komen totdat de moloch van den krijg ook hier vele illusies voorlopig verstoorde. Het minst bedreigd schijnt de positie van Goes, dat van oorlog noch inundatie heeft geleden en dat als centrum van Zuid-Beveland en van Zeeland zich in een gestadige vooruitgang en redelijke bloei mag verheugen.

Archief | 1954 | | pagina 18