DE STEDEN VAN WALCHEREN*) MIDDELBURG 9 1 ONTSTAAN EN EERSTE ONTWIKKELING Onder een der talrijke gravures, die het gezicht op Middel burg van de haven uit in de eerste helft der 17e eeuw weergeven (afb. 1), leest men, als begin van een achtregelig gedicht Wie noemt Metel de bouwer deser vesten met welke rhetorische vraag de auteur de in zijn tijd gangbare verklaring van de naam van Zeeland's hoofdstad bestreed Metelli-burgum zou zij, naar haar veronderstelde Romeinse stichter, zijn geheten. Reeds lang is deze etymologie naar het rijk der fabelen verwezen, maar ook de later verkondigde, op het eerste gezicht niet onaannemelijk klinkende verklaring, nl. dat ,,de stad van ouds geweest zou zijn een burgt, gelegen in 't midden van 't Eiland", zoals nog de Chronijkalmanak van 1791 zegt, kan ons niet meer bevredigen. Eerst in onze tijd is de juiste zin van de zo eenvoudig schijnende naam zo niet gevonden, dan toch naderbij gebracht. En niet de Romeinen, maar de Noormannen zijn de oorzaak geweest van Middel burgs ontstaan. De door prof. Huizinga voor c. 20 jaren op grond vooral van topografische en historische gegevens aan gegeven verklaring van de naam der stad als de Middel-burg tussen twee andere dergelijke sterkten, die hij zocht in Souburg ten Z. en Domburg ten N.W. ervan en die tezamen een deel van een versterkingsstelsel uit de tijd der Noormannen zouden hebben uitgemaakt, is thans zeer aannemelijk gebleken. Immers de opgravingen, die na de ramp van Mei 1940 hebben plaats gevonden, hebben althans de Karolingische oorsprong van Middelburg ontwijfelbaar aan het licht gebracht. Gezien de aard van deze studie onthouden wij ons, met een enkele uitzondering, van het vermelden der bewijsplaatsen in voetnoten. Volstaan moge worden met een algemene verwijzing naar de voornaamste geraad pleegde bronnen en literatuur aan het einde ervan. De kritische lezer moge ons krediet verlenen 1Mr S. Muller Hzn zocht deze hetzij op Noord-Beveland, hetzij in het water dat dit van Walcheren scheidde. Met nog minder recht zou men de Noordburg te Burg op Schouwen willen zoeken.

Archief | 1954 | | pagina 21