11 zozeer een militair, als wel een administratief centrum zich een nederzetting vormde van kooplieden en schippers, die in het ten jare 1103 door Thiofried opgestelde Leven van de H. Willibrord voor het eerst als „Mitthelburgensis portus", de poort Middelburg, wordt vermeld en die reeds belangrijke handelsbetrekkingen met Antwerpen onderhield. Door de stichting van het aan de H. Maria gewijde klooster later wordt naast Haar ook Sint Nicolaas, de patroon der koop lieden, genoemd dat voor de opkomst van Middelburg van zo grote betekenis is geweest, werd de binnencirkel, ook thans nog in de plattegrond zeer wel herkenbaar (zie afb. 3) zijn omvang bedroeg 2.835 ha verbroken. De omvang mag daar na ruwweg worden gesteld op de kringvorm binnen de achter kant der huizen van de huidige Noordstraat, Sint-Pieterstraat en Lange Delft, waarachter bovengenoemde wateren liepen de diameter bedraagt 375 m. Aan de buitenrand was behalve de handelsbuurt aan de zuidzijde, in het Westen de markt ontstaan rondom de Westmonster- of Sint-Maartenskerk1), in een stuk van 1162 voor het eerst genoemd en die symp toom van Middelburgs groeiende betekenis in 1188 reeds verscheidene filiaalkerken had, en iets verder naar het Noorden de aan Sint Pieter gewijde Noordmonsterkerk 2 Vóór het einde der 12e eeuw moet zich hier het proces van de verlening van stadsrecht aan de jonge gemeenschap hebben voltrokken het oudst-bewaarde stadsrechtprivilege, dat van 1217 is, verwijst in een zijner artikelen naar een oudere keur. 1) Deze kerk, in haar laatste vorm gebouwd in de tweede helft der 14e eeuw, die het meest van alle Middelburgse kerken in nauwe betrekking stond tot stadsregering en burgerij en die in 1479 van een kapittel van deken en kanunniken werd voorzien, is in 1575 op bevel van de Prins van Oranje afgebroken. De daarvan bestaande afbeeldingen missen histo rische waarde uit de schamele resten, die bij graafwerk na 1940 werden aangetroffen, bleek dat zij was voorzien geweest van een omgang met de voor ons land zeldzame dubbelgesloten straalkapellen. 2) Van de oudste geschiedenis en vorm dezer kerk is niets bekend. Het in de 14e eeuw opgetrokken kerkgebouw, dat in 1834 is afgebroken, was in het koor voorzien van de typisch Zeeuwse gewelfconstructie van houten gewelven zonder trekbalken de stoere toren (zie afb. Zeeuws Tijd schrift II p. 114), waarvan de vlakke romp geleed was door rondbogen- nissen, werd bekroond door een spits met vier hoektorentjes. Ir Meischke dateert hem „waarschijnlijk op de overgang van romaans naar gothiek". In 1311 reeds werd deze kerk van een kapittel van deken en kanunniken voorzien bij de oprichting van het bisdom werd zij een kathedrale kerk. Behalve deze beide kerken en de Kloosterkerk, ook wel Oostmonsterkerk genoemd, waarop wij nader terugkomen, dienden die van de verschillende kloosters en de kerk van de ridders van de orde van Sint Jan de middel eeuwse Middelburgers tot bedehuis.

Archief | 1954 | | pagina 23