14 Westmonster afgescheiden de kerkelijke organisatie der stad was hiermede voor de gehele katholieke periode bepaald. Ook ten aanzien van de economische verhoudingen, die in de volgende vijf eeuwen zo'n grote vlucht zouden nemen, waren vóór het einde der dertiende de grondslagen gelegd. Beide producten, die van Middelburg's handelsverkeer in de middeleeuwse periode de kern zouden uitmaken, laken en wijn, worden toen reeds genoemd, de laatste in het oudste stadsrechtprivilege, het laken in het statuut, dat in 1271 aan het Middelburgse koopliedengilde werd verleend. Kooplieden in laken en die in wijn zijn van deze broederschap wel het voornaamste bestanddeel geweest de lakenhal, later zo'n belangrijk onderdeel in Middelburg's handelsorganisatie en de oudstbekende in ons land, wordt in dit privilege reeds genoemd. Zo waren, rond het jaar 1300, te allen kant de grondslagen gelegd waarop Middelburg zich in de loop der volgende eeuwen zo uitbundig zou ontplooien. Twee perioden zijn daarbij te onderscheiden. De eerste, in het economische geken merkt door het passieve karakter der handelsbeweging en van de geprivilegieerde stapel, daarnaast door een opmerkelijke universaliteit zowel van de waren, die er werden verhandeld, als van de kooplieden, die aldaar verkeerden, in het culturele door de alleengeldigheid der Katholieke geloofs- en levensleer, vond in Opstand en Overgang haar einde de tweede, die van brede ontwikkeling van Middelburg's eigen handel in de orga nisatie der grote handelscompagnieën op Oost en West in het zakelijke, door de cultuur van Reformatie en Rationalisme in het geestelijke, behield tot het einde der 18e eeuw haar betekenis en haar glans, om in de stormen van de Franse tijd onder te gaan voor goed. Van beide is, uit een algemeen oogpunt, de eerste het belangwekkendst. De aard van zijn toenmalig economisch bestel geeft Middelburg een zeer eigen plaats onder de Nederlandse steden de verhouding met zijn omgeving, met name in justitieel oogpunt, was anders dan men elders vindt, en de Vlaamse inslag, in de bevolking zowel als in het architektonisch aspect, was hier sterker dan in enige andere stad van het Noorden. De tweede biedt minder eigen aard het beeld van het Middelburg der 17e en 18e eeuw treffen wij ook elders aan, zij het ook dat slavenhandel en kaapvaart daar een minder grote rol speelden als hier het geval was. Doch zo niet uit algemeen oogpunt, voor de stad zelve is zij toch van groot belang geweest. De toen heersende

Archief | 1954 | | pagina 30