15 welvaart immers schiep een beeld, ook een stadsbeeld, dat met de overblijfselen der Middeleeuwen tot in onze tijd, waarin Middelburg niet meer is dan een op zichzelve niet zo heel belangrijke provinciestad, de erfenis en de charme heeft be houden van een groots en belangrijk verleden. DE MIDDELEEUWSE BLOEIPERIODE (14—16e eeuw) Algemeen beeld. De 14e eeuw begon voor Middelburg met onrust. Reeds in 1290 had de stad, die graaf Floris V trouw had gesteund in zijn moeilijkheden met de Vlaamsgezinde Zeeuwse adel, een beleg door de Vlamingen te verduren gehad na diens geweld dadige dood in 1296 werd zij andermaal belegerd door Wolfert van Borssele, wiens gezagsaspiraties zij niet wilde volgen. Heer Wolfert zette het beleg niet door, maar in 1303 over kwam de stad erger lot zij werd door de Vlamingen, die de Henegouwse opvolger van het Hollandse gravenhuis niet konden aanvaarden, na een nieuwe belegering veroverd. De ommuring der stad werd in deze Vlaamse oorlog grotendeels verwoest, doch spoedig nadien weer opgebouwd. Ook de Hoekse en Kabeljauwse twisten lieten Middelburg niet onbe roerd. Het stond in de strijd tussen Margaretha van Beieren en haar zoon Willem V in 1351 aanvankelijk aan de kant van eerstgenoemde en moet dus Hoeks worden geacht, doch spoedig steunde het de graaf van wie het belangrijke privi leges ontving. In het algemeen al tamelijk onoverzichtelijk wat betreft de groepering der partijen in deze strijd en de motieven, die hen dreven, is de kwestie voor Middelburg, evenals trou wens voor de andere Zeeuwse steden, bij gebrek aan gegevens over de sociale structuur der stad in die dagen onverklaarbaar. De vervanging van Willem V door zijn broeder hertog Ael- brecht echter bracht Middelburg in 1358 nieuwe strijd, waarin zelfs de abt werd vermoord. Wederom was het een Borssele thans Aelbrecht's aanhanger Floris die Middelburg dwars zat Enige jaren later moest de ruwaard zelf de hoofd stad belegeren, waar men de Vlamingen te hulp had geroepen om haar tegen hem te verdedigen. Doch later kon Middelburg het met deze landsheer uitnemend vinden hem dankte het belangrijke privileges op economisch gebied, o.a. betreffende het verkeer van Engelsen en Portugezen. En ook de vele verwikkelingen, die nadien de dynastieke en politieke wissel valligheden meebrachten, kwam de stad zonder kleerscheuren door. In de strijd van Jacoba van Beieren met Jan van Beieren

Archief | 1954 | | pagina 31