19 Middelburg een nieuw privilege betreffende het bestuur. Inge steld werd toen het College van de kiezers, welks taak het zou zijn met de twaalf raden de jaarlijkse nominatie op te maken voor de schepenbank, die bedenkelijk op een gecoöpteerd en, in strijd met de bedoeling en de voorschriften, min of meer permanent gezelschap scheen te gaan lijken. Tevens konden vreemdelingen nu, indirect, deel verwerven aan het bestuur der stad, overigens alleen voor geboren Zeeuwen toeganke lijk op den duur wisten zij daarin zelfs rechtstreeks door te dringen, en zien wij vreemde namen als de la Palma, de Valladolid e.a. in de regeringslijsten verschijnen. Voor een stad, zozeer op de internationale handel ingesteld als Middel burg, was een privilege als dit van bijzonder belang, en groot was dan ook de prijs geweest, die zij zich voor de verwerving ervan getroostte. Toch wekte deze vreemde invloed verzet. In 1523 wisten de drie schutterijen1), „desquelles tous ou la plus part des principaulx et notables bourgeois d'icelle ville sont confreres", enige invloed te krijgen in het stadsbestuur. Maar een overwinning der ,,demokratie" mag men hierin niet zien de leden der belangrijkste en meest „volkse" gilden, die der schippers en der zakkendragers, werden zelfs met name ervan uitgesloten. Ook in de brede raad, die in het derde kwart der 16e eeuw enkele malen wordt vermeld, waren niet zij, doch wel de regenten der liefdadige instellingen evenals de leiders van de schutterijen en de rederijkerskamer vertegen woordigd. Ook op menig ander gebied schonk Karei V aan Mid delburg belangrijke voorrechten zijn regeringstijd is wel het hoogtepunt in de middeleeuwse periode van de geschiedenis der stad. Het privilege van de gauge, waardoor de stapel der westerse wijnen er zou worden gevestigd en dat in 1508 voor het eerst was verleend, werd in 1524 uitgebreid en bevestigd in 1531 stond hij aan de stad toe in plaats van de Arne, die aan voor- en achtergevel en de overwelving. In 1515 was dit werk vol tooid in 1518 werd het laatste der 25 gravenbeelden, door de Mechelaar Michiel Ywijnsz. gehouwen, opgesteld (afb. 7). Met de plattegrond van het Brusselse voorbeeld voor ogen (zie het boven vermelde artikel van dr Kalf p. 73) zou men willen aannemen dat ook hier het voornemen heeft bestaan vier vleugels te bouwen om een binnenplaats verschillende details aan het gebouw wijzen hierop onmis kenbaar. Vermoedelijk door financiële moeilijkheden vooral is het hier echter nooit van gekomen. Eerst veel later, en heel wat minder aantrekke lijk, werd de rechthoek gesloten. 1) In 1509 was bij beide boogschutterijen nog die van de bus, de kol- veniers, gekomen. Deze is in de Patriottentijd ontbonden, maar beide andere hebben, als gezelligheidsverenigingen, het leven gerekt tot in onze tijd.

Archief | 1954 | | pagina 35