20 kronkelig was en verlandde, een nieuw havenkanaal te graven, recht naar zee, dat tot 1816 de stad heeft gediend x); in 1540 werden de binnenhavens vergroot en daarna de stad aan de zuidoostzijde de huidige Kinder- en Korendijk uitgebreid en versterkt door Italiaanse ingenieurs, o.a. Alessandro Pas- qualini. Een ordonnantie op het beleid en de uitoefening der justitie werd in 1548 vastgesteld. Ook aan wat wij zouden kunnen noemen het dagelijks bestuur over Zeeland kreeg de hoofdstad, in 1544, haar deel toen de lopende zaken werden opgedragen aan een commissie uit de Staten, bestaande uit de prelaat, de zgn. Eerste edele en de magistraat der voor naamste stad. In het bestuur van de polder Walcheren had Middelburg, vertegenwoordigende zijn grondbezittende poor ters, eveneens als een der drie staten 's lands zitting trouwens, reeds in 1355 had het aandeel gekregen in het toezicht over de dijkage daarvan. En ook de economische verhoudingen ontwikkelden zich gunstig. Maar onbedreigd was Middelburg's positie toch niet, en met name wierp de meer en meer groeien de macht van de heer van Beveren, die Vere en Vlissingen bezat en er naar streefde ten behoeve van deze zijn steden aan de hoofdstad een deel van haar handel af te tappen, een schaduw over haar geluk. Tot recht begrip daarvan is het echter nodig, eerst de ontwikkeling der verhoudingen op Walcheren te bekijken. Reeds bij het bovenvermelde stadsrechtprivilege van 1254 had Middelburg zich de jurisdictie in en langs de Arne ver zekerd, en voortdurend streefde het naar uitbreiding van zijn rechtsgebied in 1498 strekte dit zich tot de Engelse (andere naam voor de Walcherse of Arnemuidse) rede en het Vlakke vóór Rammekens uit. Ook op andere wijze hield Middelburg Arnemuiden onder de duim het hief er accijnzen en verbood er een ieder een bedrijf uit te oefenen, tenzij poorter geworden van de hoofdstad. In 1482 werd zelfs verboden er kraangoed of koopmansgoed op te slaan dit moest binnen Middelburg worden gebracht en er balans te houden. En toen in plaats van het door de zee verzwolgen oude Arnemuiden een nieuw dorp, aan de linkeroever der Arnemonding gelegen, was ont staan (vgl. afb. 4) en men aldaar een haven begon te graven, sloeg de schrik den Middelburgers om het hart. In 1493 echter wist de stad van de heer van Vere, die daarmede een sterke troef uit handen gaf, het ambacht Oosthoek in de parochie 1) Nog te onderkennen in het terrein ten W. van de Nieuwlandse weg.

Archief | 1954 | | pagina 36