23 de eigen bedrijvigheid ver zou overtreffen en die voor dat tijdperk van Middelburgs economische geschiedenis karakte ristiek zou zijn. De oudste gegevens reeds, die ons bewaard zijn, een accijns-ordonnantie, die in 1325 werd ontworpen, meer nog een makelaardijtarief uit het begin der 15e eeuw, tonen ons reeds een verscheidenheid van producten, met name uit Zuid-Europa en de Levant, als men in geen enkele Noord nederlandse stad aantreft. Even internationaal en universeel, gemeten naar de verhoudingen van de tijd. als de lijst der waren, die in de 15e eeuw te Middelburg werden verhandeld, is ook de enumeratie der kooplieden en schippers, die aldaar verkeerden. Uit aller heren landen kwamen zij naar de Arne- stad Duitse en Nederlandse Hanzeaten, Fransen, Spanjaar den en Portugezen, Italianen, Schotten en vooral Engelsen treffen wij reeds vóór 1400 te Middelburg aan. In kleiner afmetingen vertoont zich hier het beeld, dat eerst Brugge en later Antwerpen op zoveel machtiger schaal te zien geven. Evenals deze steden gelegen bij het punt, waar de toenmalige Europese scheepvaart- en handelswegen elkaar kruisten, maakte Middelburg in de late Middeleeuwen deel uit van het „economische landschapdat de Scheldedelta in de vierhoek BruggeAntwerpenBergen-op-ZoomWalcheren want ook Vere en Vlissingen behoorden hiertoe) vóór 1572 heeft gevormd. Met Arnemuiden en de daarvóór gelegen rede thans sinds eeuwen door inpoldering vruchtbaar bouwland, maar in de 16e eeuw het centrale punt van de scheepvaart van N.W.-Europa was de Arnestad toen a.h.w. de voorha ven der beide metropolen, die zij diende door overlaadbedrijf. Daarnaast echter heeft Middelburg toen ook zekere zelfstan dige aantrekkingskracht op de vreemde kooplieden en schip pers uitgeoefend de Engelse wol- en lakenstapel was hier in de 14e en 15e eeuw intermitterend gevestigd, voor de westerse wijnen werd het in de 16e eeuw de grote opslagplaats in deze landen, en ook ten aanzien van het uit de Atlantische havens aangevoerde zout ontwikkelde het eigen betekenis. Hoewel men mag zeggen dat de laatmiddeleeuwse periode der Middelburgse handelsgeschiedenis door de stapelgedachte wordt gekenmerkt, is daarin toch onderscheid te maken. Tot het midden der 15e eeuw overwoog het stapel privilege, eenzij dig verleend, nadien het stapelverdrag, contractueel, dus twee zijdig, vastgelegd. Ook voordat, in het begin der 15e eeuw, een algemeen stapel recht aan de Arnestad werd toegestaan, hebben vreemde kooplieden er hun stapel gehouden. In 1337 vestigden de Engelsen in de strijd om Brugge hun wolstapel

Archief | 1954 | | pagina 39