26 was de eerste wel het gevaarlijkst. Wat is begrijpelijker dan dat Middelburg zich door een stapelprivilege zocht te dekken? En de landsregering was het hierbij gaarne behulpzaam. In 1508 had zij, op centralisatie van de wijnhandel ook in het belang harer geldmiddelen bedacht, bepaald dat niemand enige westerse wijn zou mogen verkopen eer die gegaugeerd, geroeid en gemeten zou zijn ,,ter naester craene", en door de centrale positie, die Middelburg in het Walcherse handels- en scheep vaartleven innam, bleek althans op den duur hier handhaving van een wijnkraan mogelijk. Zo niet wettelijk, verwierf de Arnestad dan toch feitelijk de stapel der westerse wijnen. Evenwel niet zonder strijd. Haar beide bovengenoemde con currenten, maar ook Zieriksee, Antwerpen en zelfs het verre Amsterdam zaten haar dwars. Doch trouw steunde Karei V Middelburg in deze strijd in 1524 werd het plakkaat opnieuw afgekondigd en toen, in 1538, de heer van Bergen op Zoom een heroïeke poging deed de wijnvloot van La Rochelle naar zijn haven te lokken, werd hij door de vergramde keizer zelfs gedwongen vergiffenis te vragen voor zoveel stoutheid Ge vaarlijker nog was het streven van Zieriksee dat in 1546, onder zekere beperkingen, aandeel kreeg in de overslag der Franse wijnen, wat echter spoedig daarna werd verzacht. Voor en na echter bleef, dank zij haar ligging en betekenis, de Arnestad het doel van misschien dan niet alle, maar dan toch van de meeste Franse wijnschippers en wijnkooplieden. Toch liet de stapelgedachte het stadsbestuur geen rust, en in 1556 requestreerde het weer bij de regering, doch vermoede lijk zonder succes. Maar kort daarop verkreeg het langs rech terlijke weg, wat langs administratieve niet was gelukt. Een sinds jaren hierover met Antwerpen slepend proces werd in 1559 door de Grote Raad in voor de Middelburgers gunstige zin beslist, en rigoureus heersten zij nu over de Honte, die met uitleggers werd bewaakt1). Uit rekeningen van de aanvoer van westerse wijn, enige jaren nadien opgemaakt, blijkt dat driekwart van de wijn, in de Nederlanden aangevoerd, naar de Arnehavens werd gebracht. Maar door de gebeurtenissen van 1572 en volgende jaren stortte heel het Middelburgse handelssysteem in, en in de latere periode van hernieuwde bloei had de wijnhandel er slechts ondergeschikte betekenis. Van de stapelovereenkomsten, met vreemde „naties" geslo ten, worde het eerst die met de Schotten vermeld, wel niet het belangrijkst voor de Middelburgse economie, doch het 1) Toch behield de Scheldestad een belangrijke plaats in de wijnhandel.

Archief | 1954 | | pagina 42