32 deze industrie in het boven genoemde gildestatuut van 1271. Wel kunnen wij dan reeds een vrij vergevorderde arbeidsver deling constateren, maar het handwerk is nog de organisatie vorm van het bedrijf. Een aanloop is te constateren naar het huisindustriële systeem, waarbij voor rekening van anderen wordt gewerkt eerst in de volgende eeuw echter zou dit proces tot volledige ontwikkeling komen. In 1285 is van arbeidsmoei- lijkheden sprake, maar van groot belang is de lakennijverheid hier in de 13e eeuw nog wel niet geweest in de accijnsbrief van Haarlem van 1274 komen de lakens uit Zeeland ook Zieriksee en Reimerswaal hadden wat draperie pas in de laatste plaats zij golden slechts de helft van die uit Vlaanderen en Brabant. De 14e eeuw zag de Middelburgse lakennijverheid tot verdere ontwikkeling komen. In 1323 werd door verbod van verkoop van buitenlands laken de stedelijke draperie ten zeerste bevorderd, die op geheel Walcheren als afzetgebied kon re kenen. In 1351 werd haar een privilege verleend, waardoor de stedelijke industrie tegen de concurrentie van het platteland werd beschermd vier jaar later werd dit herhaald, doch ook de andere steden van Walcheren in de uitzondering begrepen. Het accijnsopstel van 1325 vermeldt de lakenloden, doch bevat geen bedrijfsrechtelijke regeling een latere toevoeging spreekt van drapeniers, doch ook van elders is ons evenmin over de organisatie der Middelburgse draperie in de 14e eeuw iets bekend1). In de 15e eeuw nam zij evenmin toe, en zo weinig werd haar product geacht dat de stadsregering er niet eens haar leden en ambtenaren mee kleedde, doch de daarvoor benodigde lakens geregeld in Vlaanderen deed aankopen. In 1481 werd naar Brabant gezonden om een ordonnantie op de lakenververij, doch verder is hierover niets bekend. Ook in de eerste helft der 16e eeuw vinden wij de lakennijverheid ver meld. Naar Leuven werd in 1504 gezonden om een ordonnan tie in 1516 vertoefde een Leids drapenier hier om „instructie ende instel te maken van de draperij" en werd naar Holland gezonden om een ordonnantie; in 1525 wordt zelfs het gilde van de draperie genoemd. Een drapenier uit Diksmuiden deed in 1528 avances aan de stadsregering, doch evenmin met succes. En vermoedelijk mag men aannemen, dat deze tak van nijverheid het midden der 16e eeuw niet heeft overleefd. 1) In de stadsrekening 1365/66 was sprake van een (verloren) ordon nantie op de draperie. De keuren van c. 1400, die Posthumus, Geschiedenis van de Leidsche lakenindustrie I p. 17 vermeldt (zie ook mijn artikel in Archief Zeeuwsch Gen. 1918 p. 55), zijn later gebleken van Bergen op Zoom te zijn geweest.

Archief | 1954 | | pagina 48