34 dig leven uiterst weinig bekend is, zich voorspoedig ontwikkeld; in de volgende eeuwen werd zij een geweldige macht, wereld lijk zowel als geestelijk. Het collatierecht en vooral haar toe nemend grondbezit, in het bijzonder op Walcheren met name onder Oostkapelle. waarvan de abt ambachtsheer was en waar hij, reeds in 1275, het kasteel Westhove in eigendom had breidden haar machtspositie zeer uit. Tot in Holland, met name het Westland, strekte haar invloed1). Aan haar grondbezit was het te danken, dat haar hoofd (de prelaat) lid was der Staten, waarvan hij aanvankelijk als ambachtsheer deel uit maakte, en, door het dijkgraafschap van de Vijfam bachten, van het bestuur over Walcheren, in welke functies hij grote invloed uitoefende. Ook in de Staten-Generaal werd hij wel geciteerd. Vele en daaronder ongetwijfeld belangrijke abten hebben in de loop der eeuwen de Abdij bestuurd slechts van enkele hunner is wat meer bekend dan de naam. Een uitzondering mag worden gemaakt voor Maximiliaan van Bourgondië en Nicolaas de Castro. De eerste, abt van 1518 tot 1535, bastaard- kleinzoon van Filips de Goede, bracht niet alleen de grote naam van zijn geslacht aan de Abdij, doch heeft als maecenas een rol gespeeld hij protegeerde Jan van Mabuse, wiens kruis afneming de Koorkerk sierde tot de brand van 15682), en zal als bouwheer van de nieuwe reefter thans Statenzaal en misschien van de kruisgang mogen worden beschouwd. Nico laas de Castro, in 1559 tot abt gekozen, werd in 1561 tot bis schop benoemd toen de Abdij bij de instelling der nieuwe bisdommen, waartoe de Paus op verzoek van Filips II had be sloten, werd geïncorporeerd bij de mensa episcopalis van de bisschop van Middelburg. Maar hij, die voor haar bouwge schiedenis grote betekenis heeft gehad, was niet alleen de eer ste, doch ook de laatste fungerende bisschop van Middelburg. Toen hij in Mei 1573 stierf 3) werd de stad reeds bijna een jaar belegerd door de troepen van de Prins van Oranje, aan wie zij zich negen maanden later overgaf. Het lot van het aloude 1) Ook in Vlaanderen bezat zij grond, o.a. waarop in 1468 het stadje Middelburg, naar zijn plaats van vestiging genoemd, werd gebouwd. 2) Dat ook een schilderij van Rogier van der Weyden hier werd aangetroffen, zoals Swaving, Catalogus Sted. Museum van Oudheden te Middelburg (1910) p. 31 zegt, is onjuist; het stuk hing in de kerk van Middelburg in Vlaanderen. 3) Na het overlijden van De Castro nam de vicaris Jan van Strijen de functie waar hij werd in 1575 tot bisschop benoemd en in 1581 als zodanig te Namen gewijd, doch heeft zijn zetel nooit kunnen innemen.

Archief | 1954 | | pagina 50