38 Over de bouwmeesters echter, die in vroeger en later tijd dit schone geheel hebben gewrocht, weten wij niets. Het is even wel aannemelijk dat ook hierbij een of meer leden van het be roemde geslacht der Kelderman's werkzaam zullen zijn geweest. Zoals Busken Huet reeds heeft opgemerkt, zijn de leiders der Middelburgse abdij meer mannen van de wereld dan van de stu deercel geweest, al kan hun, zoals wij zagen, belangstelling al thans voor de beeldende kunst niet worden ontzegd. Over hun overige culturele werkzaamheid is ons echter uiterst weinig be kend. Van de proost en kanunnik Henricus de Alta terra 1329 1333) was nog lang na zijn dood een kloosterkroniek be waard, die thans verloren is van Willibrord Jansz., die zeven jaren in de abdij zijner geboortestad doorbracht, dateert de be kende theologische productie eerst toen hij tot een andere orde was overgegaan. Ook de befaamde Gerardus Geldenhauer was, sinds 1524, enige jaren in dienst van de abt Maximiliaan van Bourgondië. Zijn vrienden Joannes Becar Borsalus, kanunnik van Sint-Pieter, over wiens ongetwijfeld belangrijk wetenschap pelijk werk echter niets vaststaat, en Hadrianus Cordatus, ka nunnik alsvoren en sinds 1510 pastoor van het begijnhof, latijns dichter, stonden als hij met Erasmus in betrekking. Evenzo de geleerde pensionaris der stad Augustinus Caminada, die in zijn jeugd tot de leerlingen van de grote humanist heeft behoord1). Maar ook buiten ,,het klooster" zijn enkele namen bekend. Paulus van Middelburg, de astronoom, die met Copernicus correspondeerde, en de jurist Nicolaus Everardi hebben hun roem buiten hun vaderstad beleefd Nicolaas van Middel burg beoefende in het begin der 16e eeuw de geneeskunde. Uiteraard zijn ook hier kerken en kloosters in deze periode de voornaamste hoedsters van het onderwijs geweest. Ook de Abdij bezat een school, waarover echter weinig of niets be kend is, doch die wel hoofdzakelijk voor opleiding van geeste lijken zal hebben gediend. De leerlingen, de ,,cloesterknapen", hielden, zoals de stadsrekening van 1395 mededeelde, evenals de scholieren der grote of Latijnse school de voorloopster van ons gymnasium, die reeds in de oudste stadsrekening (1365/66) wordt vermeld jaarlijks „haren feeste met haren bisschop"2), welk feest op Airekinderendag (28 Dec.) plaats 1) Een latere pensionaris, Jacob Zagarus, was een verdienstelijk amateur-medailleur. 2) In de 15e en 16e eeuw werd de aanvoerder van een troep feest vierders wel bisschop genoemd. Op Airekinderendag kozen de leerlingen van een school één hunner tot hun leider „bisscop van den scolieren" -- om tezamen het feest te vieren.

Archief | 1954 | | pagina 58