41 toegestaan in een schuur, gelegen op een terrein buiten de Zuiddampoort, niet binnen en ook niet geheel buiten de stad, dat toen een eilandje was en dus gemakkelijk bewaakbaar naar beide kanten. Doch de straffe houding, door de landsregering in 1567 op bevel van Filips II aangenomen, dwong ten langen leste ook het stadsbestuur tot krachtiger maatregelen het strenge plakkaat van Juli 1566 werd in 1567 eindelijk afge kondigd. Aan de verkondiging van de nieuwe leer kwam nu, voorlopig althans, een eind De Hoorne week met velen zijner volgelingen naar Engeland uit. Hoewel de stad zich aanvankelijk op economische gronden verzette tegen de exorbitante" eisen van Alva en nog in 1571 betaling weigerde van de Tiende penning, en de regering, ofschoon katholiek, de uitvoering der plakkaten in de volgende jaren zoveel mogelijk trachtte te verzachten, was zij overigens den Koning getrouw tot in den dood. Vanwaar deze konings gezindheid van Middelburg Misschien moet zij worden ge zocht in de tegenstelling met zijn Walcherse concurrenten, Vere en Vlissingen, die evenals het onderdrukte Arnemuiden de vaan van Oranje volgden dies zouden de oude „differen- ten" tussen de Walcherse steden hun invloed hebben doen gelden ook op de nieuwe partijstrijd. Mede moet aan de om standigheid worden gedacht dat hier, anders dan in de andere Zeeuwse steden, de hoofden van wereldlijk en geestelijk ge zag waren gevestigd (garnizoen en ook, dat de stad met „zilveren koorden" aan de regering was gebonden. Hoe het moge zijn, onmiddellijk na het Geus worden van Vlissingen (6 April 1572) nam de regering haar maatregelen. En toen Vere eveneens in Mei daaraanvolgende was overgegaan, be gon de „benauwing", die langzamerhand overging in een ge regeld beleg. Hoewel de Geuzen de wateren beheersten, ge lukte het niettemin de Spanjaarden af en toe troepen en levens middelen in de stad te brengen. En zelfs toen het belangrijke fort Rammekens, dat door zijn ligging aan de mond van het havenkanaal van dominerende betekenis was voor aanval zo wel als verdediging, 4 Augustus 1573 in handen van Oranje was gevallen, wist de nieuwbenoemde gouverneur van Zee land, De Mondragon, het cordon verbrekende, hoewel door de Geuzen zeer gehavend, met verse troepen en levens middelen via Walcheren's Noorden binnen Middelburg te komen. En zoveel waarde werd door de Prins, terecht, aan de verovering van deze stad gehecht dat hij in December van dat jaar zelf naar Zeeland kwam om de laatste, beslissende maatregelen te nemen. Ook de tegenpartij deed een uiterste,

Archief | 1954 | | pagina 61