47 zien hoe economische tegenslagen in het laatste kwart der 17e eeuw dit bezit grotendeels voor Middelburg verloren zou den doen gaan. Over de eerste helft der 17e eeuw valt op staatkundig ge bied weinig te vermelden. Bijzondere gebeurtenissen deden zich niet voor, en onze documentatie hierover was ook reeds vóór het algeheel verlies der bronnen uiterst summier. De jaren van het Bestand, die in Holland tot zo dramatische ontknoping leidden, gingen hier rustig voorbij. De hervatting van de oorlog bracht Zeeland en Middelburg geen bedreiging, doch gewin. In de wedstrijd met het opkomende Rotterdam wist Middelburg tot het midden der eeuw, onder vallen en opstaan, de voorrang te behouden, tot het omstreeks 1660 door de Maasstad definitief werd overvleugeld. En behalve Rot terdam vond Middelburg ook Amsterdam hierbij op zijn weg. Ook in ander opzicht ging het in de tweede helft dier eeuw de stad evenmin naar den vleze. De dood van Willem II leidde ook te Middelburg tot de moeilijkheden, die in 1672, 1702, 1747 en 1787 hier zowel als elders werden ondervonden1). De hoofden der Oranje-partij, mr Hendrik Thibaut, invloedrijk raadsman van de Prins, en dr Jacob van Lansbergen, werden in Juni 1651, mede onder invloed van de gilden, van het kus sen verdreven2) de laatste moest zelfs hun streven, bij de vernieuwing van de wet gedaan te krijgen dat de meerder heid prinsgezind zou blijven, met plundering van huis en huis raad, en bijna met het leven, bekopen. Met moeite werd het „dangereuze tumult" door de predikanten gesust, die uit er kentelijkheid jaarlijks op de 9e Juni daarvoor een verering van 150 zouden ontvangen. In Juni 1652 echter moest weer een beroep op hen worden gedaan om de burgerij op haar plicht te wijzen toen ,,veele ende seer disrespectieuse, calumnieuse en ongebonden discoursen werden uytgestroyt" en een volks oploop in de Abdij plaats vond, waarbij weder met plundering der huizen werd gedreigd. De magistraat kende zichzelve volmachten toe om alle feitelijkheden, moedwil, samenrottin gen enz. tegen te gaan. Maar ook in September was het nog onrustig toen gedeputeerden der Staten van Holland, als Oranjepolder bedijkt, die nog tot het domein behoort. Ook Middelburg had daarop het oog gehad. 1) Het was reeds vóór het verlies der archieven vrijwel onmogelijk uit het aanwezige materiaal het juiste politiek-sociale inzicht in deze „woelin gen" met name t.a.v. het vraagstuk van de Oranje-gezindheid der Middelburgers -te winnen nu is het volkomen onmogelijk. 2) Van 1661 tot 1666, toen de gemoederen waren gekalmeerd en de situatie geconsolideerd was, zat Thibaut weer in de regering.

Archief | 1954 | | pagina 67