VIII De conservator van de afdeling V roeg-historische voorwerpen zond het volgende verslag in In verschillende collecties dezer afdeling zijn in de loop van het verslagjaar door deskundigen uitvoerige onderzoekingen ingesteld, waartoe Uw conservator gaarne zijn medewerking verleende. Mevrouw dr A. Vollgraff-Roes te Huis ter Heide maakte een studie van de middeleeuwse fibulae, die op het strand onder de gemeenten Domburg, Oostkapelle en Vrouwenpolder verzameld zijn. Deze serie is tussen 1687 en 1900 bijeenge bracht en nooit volledig gepubliceerd. Het onderzoek zal ho pelijk enige gegevens opleveren over de betrekkingen der bevolking, die tussen 500 en 1000 na Chr. aan deze kust gevestigd was, en de datering dezer bewoning preciseren. Als voorbereiding tot dit onderzoek heeft mevr. Vollgraff alle hiervoor in aanmerking komende voorwerpen ieder afzonderlijk op zeer kundige wijze gefotografeerd. Zij was zo welwillend afdrukken dezer foto's af te staan, hetgeen voor de catalogi sering der collectie van groot belang is. Voor de publicatie dezer studie in het tijdschrift van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek schreef Uw conservator een inleiding over de omstandigheden, waarin deze voorwerpen gevonden zijn. Mevrouw A. Hondius-Crone te Amsterdam bestudeerde de bij Domburg gevonden Provinciaal-Romeinse sculpturen. De meeste hiervan zijn van 1647 tot 1848 in de Ned. Herv. kerk te Domburg bewaard, maar werden zwaar beschadigd, toen deze kerk in laatstgenoemd jaar uitbrandde. De brokstukken, die na de brand bijeengeraapt waren, zijn in 1866 aan ons Genootschap geschonken en omstreeks 1890 door Marie G. A. de Man en J. A. Frederiks geordend en, voorzover mogelijk, bijeengevoegd op grond van nauwkeurige afbeeldingen uit de tijd vóór de brand. Helaas is daarbij een van de best bewaarde altaren, benevens een aantal fragmenten spoorloos verdwenen (M. G. A. de Man, Que sait on, etc., Tijdschr. Ned. Gen. Munt- en Penningk., 1899, p. 16 noot). Dit gaf aan Espé- randieu, die in 1924 ons museum bezocht heeft, aanleiding tot

Archief | 1954 | | pagina 6