50 het Seisambacht, Noordmonster, Mortiere en Hayman nog heden „stadsambacht" genaamd werden weer eigen dom der stad en daardoor bij de grensregeling van 1818 deel van haar grondgebied tot de huidige dag1). De beide laatste decennia der 17e eeuw verliepen zonder schokken het gekibbel in 1686 met Willem III over het leg gen van een garnizoen kan nauwelijks als zodanig worden ge kwalificeerd enige maanden voor zijn tocht naar Engeland, in Juli 1688, werd hij glorieus ingehaald en weer „uytgecon- duyseert" maar de dood van de Prins gaf ook hier tot ver wikkelingen aanleiding. Meer nog dan tussen aanhangers en tegenstanders van Oranje was het ook te Middelburg een strijd tussen twee regentengroepen, men zou bijna willen zeggen klieken. Ook hier vertoonden de regenten het beeld, dat men van elders kent. In de 16e eeuw nog van eenvoudige afkomst en om standigheden, waren zij in twee of drie generaties tot wel stand, macht en aanzien gekomen, vaak van heerlijkheden en soms zelfs van buitenlandse titels voorzien. En hoewel van de Middelburgse regentenfamilies in het algemeen kan worden gezegd wat van een hunner is beweerd, nl. dat slechts enke len harer leden boven hun tijdgenoten hebben uitgeblonken door schitterende talenten, maar de graad van kennis en de gelijkheid bij velen boven het gewone peil was de stad heeft hieraan veel te danken. Families als Boreel, Van den Brande, Van Citters, Van de Perre en de uit Aken afkomstige Scho- rer's vooral hebben niet alleen een vaak langdurig aandeel in het bestuur der stad gehad, maar ook aan Middelburg enige voortreffelijke leiders geleverd op verschillend gebied. Toch bleven de schaduwzijden ook hier niet uit. Meer en meer streefden zij, die de regering in handen hadden, er naar zowel deze als de ter hunner begeving staande ambten voor zich en hun vrienden te reserveren. In 1599 reeds vertoonde zich daarvan een symptoom, en in 1636 werd de eerste afspraak tussen de leden der regering hierover vastgesteld. Contracten van harmonie en correspondentie", zoals de bij voorkeur voor minder fraaie zaken euphemistische woorden gebruikende belanghebbenden dat aanduiden, kuiperijen, zoals het volk, dat het kind liefst bij de naam noemt, het reeds vroeg zeide. 1Aan de Z.W.-zijde echter grensde de heerlijkheid Koudekerke, die nooit in het bezit van Middelburg is geweest, maar waarover reeds in de 16e eeuw moeilijkheden met Vlissingen kunnen worden geconstateerd, tot aan de singels. Eerst in 1941 is een deel hiervan, het Zand, aan het grond gebied van Middelburg toegevoegd.

Archief | 1954 | | pagina 70