52 gen, die het Oranjehuis in Holland had ondergaan toen wier pen de gebeurtenissen van 1795 haar schaduwen vooruit. Niet langer twee regentenklieken wisselden elkaar, als tot dien, af op het kussen, waarbij het lagere volk als gangmaker voor de overwinnende partij fungeerde zonder enig resultaat voor eigen positie. Thans trad de opkomende burgerij, georga niseerd in de partij der Patriotten, sinds 1785 geschoold in het exercitie-genootschap Luctando emergentes onder leiding van dr Lucas van Steveninck, ten tonele. Hun getal was nog maar klein en voorshands waren zij in het defensief nog niet zouden de demokraten in het bezit komen van het stadhuis, dat kort daarvoor onder leiding van Coenraad Kayser zijn laatste uitbreiding met de in 1940 verloren neo-klassieke gevel had ondergaan. In de nacht van 30 Juni op 1 Juli 1787 plunderde het grauw, dat ook vroeger steeds op de bezit tingen der regenten zijn woede had gekoeld, niet minder dan 24 huizen van burgers, die als Patriotten bekend stonden. De burgersocieteit de Unie en het genootschap van de wapen handel werden ontbonden dr van Steveninck en de andere Patriotten vluchtten naar het buitenland. Maar nog geen acht jaar later keerden zij, zij het dan in het gevolg der Franse troepen, in triomf terug. Een nieuwe periode in de geschiedenis van het oude Middelburg brak aan. Maar voordat wij daarvan het voornaamste vermelden, worde eerst in korte trekken het economische en het culturele leven der stad geschetst in de pe riode, die door deze gebeurtenissen voor goed werd afgesloten. Het economisch leven. Ook het economisch leven had na de Overgang spoedig zijn loop hernomen. De wijnhandel herleefde al ras, en ook in ander opzicht schenen de oude verhoudingen zich te willen herstellen. In December 1576 vertoonden de Venetianen nei ging zich in de stad te vestigen het volgend jaar verklaarden de Spanjaarden er hun residentie te willen ,,continueeren", en in de zomer van 1579 deden de Engelse stapelkooplieden po gingen tot toenadering. Het meer en meer bedreigde Antwer pen ontwijkend, vestigden de Merchants Adventurers tenslotte in 1582 hun stapel, althans tot zekere hoogte, te Middelburg, waar zij tot 1587 verbleven, om in 1598 volledig over te gaan naar de stad, die tot 1621 formeel hun vestigingsplaats in de Nederlanden zou zijn, maar die zij toen, en nu voor goed, verlieten omdat oude klachtdaar voor hen geen vol doende retouren te krijgen waren. En ook de Hanze was hier, in 1604 en 1610, gevestigd. Tussen 1618 en 1620 is van rela-

Archief | 1954 | | pagina 72