59 haar bestaan heeft gerekt. Ook voor de vaart op het toen nog nevelige Zuidland werden hier plannen gemaakt. Arent Rog geveen, die „alle de vaste kusten ende eylanden van geheel de West-Indiën" had „verlicht" in een werk, het Brandende veen genoemd, trachtte in 1676 de Australische Compagnie te stichten, doch zijn fantastisch plan liep op niets uit. Een kleine halve eeuw later volgde zijn zoon Jacob de roep des vaders; in 1721 ondernam hij voor de W.l.C. een reis naar die streken, waarbij het Paaseiland en Samoa werden ontdekt. Economische gevolgen had deze tocht echter niet. Maar hoe belangrijk ook, het verkeer met Oost- en West- Indië was voor de Middelburgse welvaart in deze periode toch niet het enige. Sporen van walvisvaart een Middelburgse tent op Smeerenburg komt reeds op oude kaarten voor, en ook in de 18e eeuw wordt over dit bedrijf gerept, dat toen echter met premies moest worden gesteund en aandeel in de directie van de Levantse handel, sinds 1698, doen zien, dat ook dichterbij de Middelburgse energie bedrijvig was. Leven dig waren de betrekkingen met Frankrijk de Rouaanse kaai x) al was voor de wijnhandel Rotterdam de Zeeuwse hoofdstad reeds in het begin der 17e eeuw over het hoofd gegroeid, en met Spanje en Portugal. Deze landen waren bij uitstek het gebied van de bekende Benjamin Raulé, wiens Zuidnederlandse voorvaderen via Vere in Vlissingen waren gekomen en die zich in 1664 te Middelburg had gevestigd, waar hij werkzaam was tot een financiële katastrofe tenge volge van de oorlog met Frankrijk hem in 1675 naar Berlijn deed uitwijken. Als minister van marine en koloniën van de Grote Keurvorst heeft hij een zeer belangrijk aandeel gehad in de opkomst van Pruisen. Hij moet blijkens de bewaarde handelsboeken twee journalen en vier memorialen, die lopen over de jaren 16641673 over een aanmerkelijke vloot hebben beschikt met zijn handelsrelaties met de zoëven ge noemde landen, doch ook met de Oostzee en Suriname, met zijn Groenlandvaart en zijn handel in de meest uiteenlopende waren echter opvallend weinig slavenhandel en zijn kaapvaart is hij een belangrijk specimen van de vele koop lieden, waarop Middelburgs grootheid in de Gouden Eeuw was gebouwd. Een van de weinigen ook, omtrent wiens bedrijf door het bewaard blijven van zijn handelsboeken ons ten minste enige gegevens ten dienste staan. 1) Vandaar voer de in 1612 ingestelde beurtvaart op Rouaan af. Die op Londen dateert van 1664.

Archief | 1954 | | pagina 79