IX de door niets gesteunde veronderstelling, dat bedoeld altaar zich wellicht in Amerika bevindt (Espérandieu, 1925, Receuil général, t. 9, p. 5474). De min of meer complete altaren en een aantal losse frag menten, die in 1890 naar ons museum zijn overgebracht, bleven daar ook in Mei 1940 gespaard, maar wel zijn toen de fragmenten door elkaar geraakt. Mevrouw Hondius-Crone heeft nu, na een studie van alle in handschrift en literatuur beschikbare gegevens over deze te Domburg gevonden altaren en beelden, met grote volharding de oorspronkelijke plaats van alle fragmenten terug weten te vinden en enkele altaren we derom uit de fragmenten samengesteld. De kennis, die de heer J. M. Hondius van beeldhouwwerk heeft, was daarbij van veel betekenis. Dank zij alles, wat de heer en mevrouw Hondius hieraan ten koste hebben gelegd, is deze belangrijke collectie nu beter geordend en beter voor onderzoek toegankelijk dan te voren, al laat de bergplaats der niet ten toon gestelde stuk ken veel te wensen over. Naar de publicatie der resultaten van het onderzoek wordt met belangstelling uitgezien. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft, met medewerking van Zeeuwse instanties, ook in het verslagjaar wederom opgravingen in Zeeland ver richt, en wel te Aagtekerke (bergje), Aardenburg (St. Bavo), Grijpskerke (bergje), Renesse (kerk) en Sirjansland (dijk). De onderzoekingen van deze Dienst in Zeeland zijn tot dusverre tot de Middeleeuwen beperkt gebleven. In een bijeen komst in Januari 11., waarbij Uw conservator aanwezig was, heeft deze erop gewezen, dat de aard en vorm der Provin ciaal-Romeinse en de daaraan voorafgaande inheemse neder zettingen in Zeeland nog geheel onbekend zijn, hoewel na 1945 voldoende indicaties voor opgraving van zulke neder zettingen gevonden zijn. Het resultaat van zulke opgravingen zou niet alleen cultuurhistorisch van belang kunnen zijn, maar ook voor de kennis van periodiciteit der hoge vloeden en over stromingen, waarvan de datering in deze periode voor een groot deel op archaeologische gegevens moet berusten. In afwachting van zulk systematisch onderzoek in het ter-

Archief | 1954 | | pagina 7