60 Naast deze handel en scheepvaart van overzee dient ook op het belang der binnenlandse markt te worden gewezen talrijke beurtschippers (afb. 10) uit diverse plaatsen in Holland en Zeeland, Brabant en Vlaanderen de oudste beurtdienst is naar wij menen die op Sint-Maartensdijk (1596) brachten landbouwproducten naar Middelburg en namen koloniale waren en dergelijke als retourvracht mede. Van bijzondere betekenis voor het Middelburgse handels leven zijn de Wisselbank en de Bank van Lening geweest. Laatstgenoemde, in 1636 gesticht het achterstuk van het W.I. huis werd daarvoor beschikbaar gesteld als voort zetting van het bedrijf, in de Middeleeuwen door lombarden uitgeoefend, heeft hier, anders dan elders het geval was, meer dan pandjeshuis betekend van de aanvang af was het de bedoeling ten behoeve van de handel een kredietinstelling in het leven te roepen, die naast de in 1616 opgerichte Wissel bank de kooplieden en reders in hun ondernemingen behulp zaam zou kunnen zijn. Het uitgeleende kapitaal kwam bijeen door de haar, zelfs uit het buitenland, toevertrouwde depo sito's. De eerste W.I.C. was een van de grootste klanten der bank haar déconfiture bracht de Leenbank in 1672 en vol gende jaren in een crisis, waaruit zij met de grootste moeite door het stadsbestuur werd gered. En hoewel zij toen werd gesaneerd het eigenlijke pandhuisbedrijf werd voortaan verpacht haar betekenis was nadien toch veel minder dan daarvoor. Maar tot 1873 heeft zij het bedrijf, dat zich sinds 1806 tot het lenen onder pand aan minvermogenden bepaalde, volgehouden. Hoezeer de Leenbank, anders dan men van een dergelijke instelling mag verwachten, voor de financiering van de Mid delburgse handel van belang is geweest, de Wisselbank heeft haar toch hierin ver overtroffen. Naar het voorbeeld der ver maarde Amsterdamse instelling opgericht „tot beter onder- houdinge van het placcaet der munte ende accomodatie van wissel ende coophandel", is de Middelburgse Wisselbank wier geschiedenis overigens een van de Amsterdamse afwij kende ontwikkeling vertoont door overmaat van contante penningen, die haar waren toevertrouwd, al spoedig tot cre- dietverlening overgegaan, vooral aan de W.I.C. ook zij. Doch als bij de Leenbank bleven dientengevolge moeilijkheden niet uit. In 1638, in 1644 het jaar waarin een nieuw eigen ge bouw naast de Korenbeurs werd betrokken, opgericht in klas sieke vormen en vooral in 1673 kwam dit tot uiting in laatstgenoemd jaar werd zij zelfs, onder de indruk van de

Archief | 1954 | | pagina 80