61 oorlog en de daardoor veroorzaakte run, een paar dagen ge sloten, en daarna slechts zeer beperkt weer opengesteld. Doch na het herstel sinds 1681 werd het kredietbedrijf door de bank op steeds groter schaal uitgeoefend op den duur werd het zelfs gewoonte, dat men bepaalde effecten (obligaties van Zeeland, Middelburg en Walcheren, benevens aandelen der O.I.C.) tegen matige interest bij haar kon belenen. In de 18e eernjv het aantal rekeninghouders bereikte in 1770 met 750 zijn maximum waren de Leenbank, de O.I.C. en enige belangrijke ondernemingen haar voornaamste debiteuren. De economische en politieke moeilijkheden van het laatste kwart der 18e eeuw, met name ook min of meer „bevroren" credieten aan de stad Middelburg, brachten de Wisselbank aan de rand van de afgrond. In 1794 werd zij tijdelijk gesloten; in 1802 werd een nieuwe ordonnantie vastgesteld, waarin het doen van beleningen een der hoofdbestemmingen der bank wordt genoemd, doch eerst in Januari 1806 kon zij worden heropend. Aldus hernieuwd en gewijzigd, heeft zij nog tot het einde van 1878 bestaan, onderbroken slechts door de moeilijkheden tij dens de Belgische Opstand, maar haar karakter was nu geheel anders dan in de bloeitijd der Bank en der stad het geval was geweest. Als steun van de handel moeten verder nog worden vermeld de bovengenoemde Kamer van assurantie en de Commissaris sen van het zee- en waterrecht. Verder het Collegie van koop lieden, in 1720 in het leven geroepen en blijvender dan de schepping van De Moucheron, dat via de Chambre de Com merce en de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot 1922 een vertegenwoordiging van de Middelburgse handel op zich zelve is geweest. Middelburg heeft dus de oudste Nederlandse Kamer van Koophandel. Dat jaar 1720, in de geschiedenis van ons vennootschapsrecht bekend als het jaar der moderni sering, was echter ook uit ander oogpunt voor Middelburg van belang als gevolg van de toen allerwege in de Republiek zich openbarende „Gründungsfieber" werden hier de Assu rantie en de Commercie Compagnie gesticht. De eerste heeft tot 1814 haar bedrijf uitgeoefend de Commercie Compagnie, die een kapitaal had van 5 millioen, dat echter spoedig werd gehalveerd, heeft tot het begin der 19e eeuw schepen uitgereed en daarna als scheepswerf die overigens met haar tijd mee ging en gedurende de laatste 20 jaar van haar bestaan ook reparatie van stoomwerktuigen verzorgde tot 1888 het leven gerekt. In Januari 1721 voeren haar eerste schepen uit voor reizen tussen de Oostzee en Frankrijk, spoedig door

Archief | 1954 | | pagina 85