67 bloemstukken, Adriaen van de Venne, als dichter present in de Nachtegael, in zijn Middelburgse tijd in 1625 ging hij metterwoon naar Den Haag auteur van zeestukken in de trant van H. Vroom en van grisailles, tevens graveur, de stil levenschilders Francois Rijckhals, Philips Angel, Johannes Goedaert en Abraham Coorte. Verder Daniël de Blieck, schil der van architektuur, die hij ook zelve beoefende door het ontwerp, in 1671, voor een fraai pakhuis van de O.I.C., en de schilder van miniaturen, tevens ingenieur, diplomaat en kolonisator Balthasar Gerbier, die in 1652 een memorandum indiende nopens de oprichting van een ..publyque constleer- plaatse" in Middelburg, een polytechnische school avant la lettre. In de 18e eeuw had Jacob Perkois stellig betekenis. Zij mogen niet tot de grootsten hebben behoord, doch maken in ieder geval de woorden van Victor Hugo te schande, als zou Zeeland geen schilders hebben opgeleverd. Als represen tant van de glasschilderkunst in haar laatste stadium mag Cornelis van Barlaer worden genoemd. Enige generaties Har- dewel waren, in de jaren voor en na 1700, als beeldhouwers, met name aan spiegels van schepen, werkzaam. Door de welvaart, die deze periode meebracht, bloeide ook de bouwkunst, en in tegenstelling met de middeleeuwse hebben wij voor deze wel namen van bouwmeesters. Adriaen de Muer, stadsbouwmeester van 1587 tot zijn dood in 1604, kan de ontwerper van de bekroning van de Abdijtoren zijn geweest, na 1590 opgetrokken Andries der Valckenaere bouwde zich, in hetzelfde jaar, de onvolprezen Steenrotse, in 1940 jammer lijk vergaan. Arent van 's Gravenzande, van 1654 tot 1662 stadsarchitekt, verleende medewerking aan de bouw van de Oostkerk en kan de ontwerper van een der klassieke woon huisgevels uit die jaren zijn geweest zijn tijdgenoot Daniël de Blieck ontmoetten wij reeds. In de 18e eeuw heeft Jan de Munck, stadsarchitekt (17301758) ook hij, tal van open bare gebouwen en woonhuizen, met name aan het Molenwater gebouwd de Koepoort (met J. P. van Baurscheit), het Yk- huis, de Lutherse kerk en zijn eigen woonhuis, het Obser vatorium. Coenraad Kayser, 's lands fabriek, ontwierp in 1780 en volgende jaren het Armziekenhuis aan de Herengracht en de laatste uitbreiding van het stadhuis in de stijl zijner dagen. Evenals de Middeleeuwen door de katholieke, werden de 17e en 18e eeuw door de Calvinistische suprematie geken merkt. De Gereformeerde kerk beleefde een geweldige bloei het aantal harer predikanten waaronder zo vermaarde

Archief | 1954 | | pagina 91