75 In December 1631 werd, blijkens de notulen van de Kamer Zeeland der W.I.C., een partij boeken vereerd ,,aen de biblio- theque van Middelburg" en werd besloten de latijnse boeken, uit Olinda in Brazilië gekomen, op verzoek van twee predi kanten aan de „bibliotheque deser stadt" te vereren ,,ten dienste ende behouf van een ygelijcken". Ook de Gerefor meerde kerk had een boekenverzameling, waartoe het legaat van ds Faukelius van 1625 had bijgedragen een deel daarvan is nog in de huidige Provinciale Bibliotheek van Zeeland aan wezig De gedachten van de heer Van de Perre gingen op het eind der 18e eeuw, ter volmaking van zijn boven vermelde stichting, ook uit naar een bibliotheek, maar eerst in 1859 kwam, op initiatief van mr G. A. Fokker, vanwege de pro vincie een dergelijke instelling in Middelburg tot stand. De muziekbeoefening heeft in het latere Middelburg een belangrijke plaats ingenomen wij denken aan de zangver eniging Tot oefening en uitspanning, van 1834, aan de mu ziekfeesten en de Vereniging voor instrumentale muziek, van 1888 maar ook in de 17e en 18e eeuw komen uitingen daarvan voor. Zekere Joannes van Grimhuysen verzocht in 1663 aan bewindhebbers der W.I.C. met „noch eenige lief hebbers van de musycke eens ter weke de bovencamer tot die executie" te mogen gebruiken. De beslissing werd (not. 1 Febr.uitgesteld, welk uitstel ook hier wel afstel zal hebben gebracht er is althans niets anders over bekend. In de 18e eeuw ontstond het muziekcollege, waarvan reeds in 1738 sprake is in 1754 werd ten dienste hiervan de bovenzaal van het Ykkantoor als concertzaal ingericht „met een orchest, en zindelijk bekleedde zitplaatsen" voor de toehoorders. Weke lijks werd hier geconcerteerd onder leiding van een kapel meester. Over het verdere verloop is weinig of niets bekend. In 1839 echter, bewijs dat het muziekleven nog of weer bloeide, werd de bovenzaal van het abdijgebouw aan de Groenmarkt, dat in 1900 Statenzaal zou worden, tot concertzaal ingericht beneden waren leslokalen. Tot 1896 bleef dit Middelburg's muziektempel in verband met genoemde wijziging in de be stemming moest men er uit. Toen werd de Concert- en ge hoorzaal uit vrijwillige bijdragen der burgerij gesticht, voor een stad van die omvang ongetwijfeld een prestatie en bewijs van de bloei van het muziekleven in Zeeland's hoofdstad. Zwakker is en was het toneelleven. Oudtijds was de jaar- Ij Zij bezat ook, sinds 1624, het gezang- en gebedenboek van De Castro, dat aan de Stedelijke Oudheidkamer in bruikleen was gegeven en daar in 1940 verloren ging.

Archief | 1954 | | pagina 99