77 mag. scheen in hoge mate het ontzag van de jeugd, die deze boekjes gebruikte, op te wekken. In 1849 besloot men tot een ingrijpende innovatie naar het voorbeeld van vele andere Latijnse scholen, nl. tot uitbreiding van het leerplan, waarbij de school de naam kreeg van Stedelijk Gymnasium19). In de Bepalingen van Overgang20) staat het volgende te lezen: ,,De tegenwoordige zoogenaamde Latijnsche school en de hoogere klassen van het bestaande Stedelijke Fransch, En- gelsch en Hoogduitsch Instituut voor jonge heeren zullen tot een geheel vereenigd worden onder den naam van Stedelijk Gymnasium, zoodanig, dat de twee laagste klassen van ge noemd Instituut, van het Gymnasium afgescheiden, op zich zeiven zullen staan en beschouwd worden als eene inrigting van lager onderwijs. Aan het Stedelijk Gymnasium zullen de Heer Dr. H. M. de Bruyn de Neve Moll, als rector, de Heer Dr. C. W. Volcke, als conrector, en de tegenwoordige insti- tuteur, de Heer W. Top W.z., benevens zijn tijdelijken Se condant, den Heer J. Vermeulen, als leeraars werkzaam zijn." De eerste afdeling werd gevormd door de oorspronkelijke Latijnse school21). In de volgende vakken werd onderwijs gegeven Latijn, Grieks, antiquiteiten, mythologie, algemene en vaderlandse geschiedenis, oude en nieuwe geschiedenis, rekenkunde, stelkunde en meetkunde. Frans, Engels en Hoog duits, Nederduitse stijl en letterkunde, natuurkunde, benevens Hebreeuws voor a.s. theologen. De zgn. tweede afdeling leidde op voor Delft en Breda. Het aantal leerlingen bleef steeds zeer gering. Volgens het Verslag van 18561857 22telde de lste klas van afdeling I (ook genoemd A) 2 leerlingen, de 2de kl. 2, de 3de kl. 2, de 4de kl. geen, de 5de kl. 2 en de 6e kl. geen leerlingen. Afdeling II (of B) was toen bevolkt door resp. 4, 1 en 2 leerlingen. In totaal telde het Stedelijk Gym nasium dus 15 leerlingen. Het schoolgeld bedroeg voor afd. A 76 per jaar, voor afd. B 56 voor de eerste twee jaar en 76 voor de latere jaren. De gecombineerde inrichting voldeed niet zeer, evenmin als de zgn. Stedelijke Gymnasiën elders. In een vergadering van curatoren en rector Moll op 29 Sept. 1856 23wees men op ..het onvoldoende van het onderwijs en gemis van orde" en 19) Het reglement werd goedgekeurd bij Raadsbesluit van 28 Dec. 1849. (Gedrukt stuk). 20) Stuk van 11 Juni 1853. 21) Reglement voor het Gymnasium te Zieriksee (goedgekeurd door de Gemeenteraad 21 Sept. 1853). 22) Archief Zieriksee. 23) Stuk van dien datum.

Archief | 1955 | | pagina 101